Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Brusel nabízí aplikaci, kde naleznete všechny informace o cestování po EU

Informace o vývoji epidemiologické situace v jednotlivých evropských zemích, které nabízí EU v rámci své aplikace Re-open EU. foto: Re-open EU

BRUSEL/PRAHA - Web „Re-open EU“, který si dává za cíl pomoci s obnovou cestovatelského ruchu mezi zeměmi Evropské unie po covidové pandemii, je nyní nově přístupný i ve formě mobilní aplikace. Stáhnout si jej lze jak na operační systém iOS, tak Android.
  5:00

Internetový web spuštěný od půlky června do dnešních dnů navštívilo dle serveru Evropské komise více jak 7 milionů uživatelů. Ti na něm mohou získat informace o aktuálních restrikcích v jednotlivých evropských státech, o povinnosti nosit zde roušky, testovat se při vstupu do země a všem ostatním, co by mohlo být dotčené pandemií covidu-19. Web i aplikace jsou dostupné i v češtině, i když poněkud lámané.

V Česku zemřelo s covidem už přes 10 tisíc lidí. Za středu testy odhalily 8235 nových případů

„V českém antiepidemickém systému je 5 úrovní výstrahy. Od 03.12.2020 Česká republika zavedla nižší limitní úroveň (z úrovně 4 na úroveň 3) a zákaz vycházení či omezení volného pohybu již není vyžadován,“ informuje nás aplikace o situaci v Česku.

Na začátku projektu byla myšlenka, že s vývojem pandemické situace se v celé EU často přijímají nová opatření k omezení šíření viru, což může být nepřehledné a vést ke zmatku. Aby mohli obyvatelé plánovat svá rozhodnutí, musí mít nejčerstvější informace a to nejlépe na jednom místě. Tak vznikl web a aplikace „Re-open EU“.

I zde však nalezneme informace, které nejsou zcela aktuální. Web například dlouho uváděl, že všechny prodejny musí stále mít v neděli zavřeno, což ovšem neplatí již od rozvolnění, které nastalo ve čtvrtek 3. prosince

Nyní je v aplikaci publikována i mapa Evropy, která je nyní až na výjimky celá červená:

Informace o vývoji epidemiologické situace v jednotlivých evropských zemích,...

Řada evropských zemí se kvůli rostoucímu počtu nakažených rozhodla před koncem roku zpřísnit opatření proti šíření koronaviru. Veřejný život v posledních dnech výrazně omezily například Německo, Nizozemsko, Velká Británie či Dánsko. Odborníci varují, že by setkávání příbuzných a známých o vánočních a novoročních svátcích mohlo stát na počátku třetí pandemické vlny. Do většiny evropských zemí se tak dá cestovat jen v rámci práce či neodkladné situace.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!