12. září 2018 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚EU potřebuje efektivnější ochranu.‘ Juncker chce posílit hranice, chránit volby v EU a bojovat proti terorismu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | foto: Reuters

Štrasburk/Brusel Vnější hranice Evropské unie potřebují efektivnější ochranu, poznamenal ve středečním projevu před europarlamentem předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Komise proto podle něj navrhuje k roku 2020 navýšit počty příslušníků Evropské pobřežní a pohraniční stráže na 10 000 lidí.

Juncker také upozornil, že členské země se stále neshodly na tom, jak solidárně v migrační krizi spolupracovat. Bez takové domluvy podle něj ale není možné udržet schengenský prostor volného pohybu.

Juncker v projevu o stavu EU zdůraznil, že osobně je proti návratu hranic uvnitř EU. Šéf komise ve středu vyzval stávající rakouské předsednictví unie, aby učinilo „zásadní kroky“ k nalezení vyvážené reformy způsobu, jak unie řeší migrační problematiku.

Komise také navrhla posílení mandátu příslušných unijních agentur tak, aby byly efektivnější při vyřizování žádostí o azyl. Juncker oznámil i záměr změnit pravidla pro návraty těch, kdo s žádostí neuspějí.

Větší role eura na mezinárodní scéně

Společná evropská měna by měla hrát větší roli na mezinárodní scéně, prohlásil ve středu v europarlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ještě do konce roku proto podle něj komise předloží odpovídající návrhy, které posílí mezinárodní postavení dvacet let staré měny.

„Je absurdní, když evropské společnosti platí za evropská letadla v dolarech místo v eurech,“ podotkl Juncker. EU podle něj také v dolarech platí asi 80 procent svého dovozu energií, tedy okolo 300 miliard eur ročně přes to, že z USA míří jen asi dvě procenta tohoto importu.

Euro se podle názoru předsedy Evropské komise musí stát „tváří nové, suverénnější Evropy“. K tomu je třeba pokrok při posilování evropské hospodářské a měnové unie.

Británie bude nadále blízkým partnerem EU

Juncker rovněž zdůraznil, že Británie pro EU zůstane blízkým partnerem. Británie se pro Evropskou unii nikdy nestane „obyčejnou třetí zemí“, vždy zůstane blízkým sousedem a partnerem v politickém, ekonomickém i bezpečnostním smyslu, řekl ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V projevu v europarlamentu prohlásil, že vyjednavači EU jsou připraveni „dnem i nocí“ pracovat na dosažení dohody o brexitu i budoucnosti vzájemných vztahů. Londýn ale také musí podle Junckera pochopit, že Británie si jako země mimo unii nemůže udržet stejně privilegovanou pozici jako mají členské státy evropského bloku.

Británie opustí EU na konci března příštího roku. Vyjednávací tým EU vedený Michelem Barnierem ale s britskými protějšky v čele s ministrem pro brexit Dominikem Raabem zatím nedotáhli do konce rozhovory o podobě samotné „rozvodové“ dohody. Hlavní překážkou je otázka režimu na hranici mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem.

Juncker nabídl pravidla k ochraně voleb v EU

Evropská komise po středečním projevu předsedy komise Jean-Clauda Junckera přijde s novými pravidly, která mají lépe chránit volby v unii před zásahy cizích zemí či soukromých subjektů. Uvedl to ve svém projevu v europarlamentu Juncker. Očekává, že návrhy rychle podpoří šéfové států a vlád unijních zemí, kteří se příští týden sejdou na neformálním summitu v rakouském Salzburgu.

Komise chce středečními návrhy zajistit, aby volby do europarlamentu v květnu příštího roku byly svobodné, spravedlivé a bezpečným způsobem zorganizované.

Konkrétní kroky mají zajistit větší transparentnost politické inzerce na internetu a nastavit postihy za neoprávněné využívání osobních dat ve snaze ovlivnit výsledek voleb.

Plány a doporučení unijní exekutivy, o nichž už dříve tento měsíc s novináři hovořila i komisařka pro spravedlnost Věra Jourová, jsou reakcí na skandál se zneužitím osobních dat uživatelů Facebooku společností Cambridge Analytica i na množící se varování ohledně snah Ruska ovlivňovat výsledky voleb v jiných zemích.

Komise tak státy bloku vybízí k lepší spolupráci při odhalování možných hrozeb a k uplatňování unijních pravidel ochrany osobních údajů. Země by podle EK měly prosazovat, aby politické strany a související nadace a další organizace transparentně zveřejňovaly své výdaje na internetové předvolební kampaně. Komise také doporučuje, aby si úřady, státy i média zajistily dostatečnou ochranu před kybernetickými útoky.

Rozhodovat má většina

Zásadní změnu způsobu, jakým členské země rozhodují o klíčových otázkách v oblastech, jako je zahraniční politika či daně, prosazuje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Místo nynějšího jednomyslného rozhodování členských zemí v projevu před Evropským parlamentem navrhl v určitých otázkách přechod k rozhodování kvalifikovanou většinou, kdy by část států mohla být se svým názorem přehlasována.

„Není správné, když může jeden stát vydírat další svým postojem k obnově zbrojního embarga vůči Bělorusku nebo, když jsou sankce vůči Venezuele o měsíce zdrženy, protože chybí jednomyslnost,“ prohlásil Juncker.

Komise proto podle něj navrhuje, aby se hlasování kvalifikovanou většinou používalo v konkrétních oblastech, jako jsou otázky lidských práv či civilní mise. „Podle stávajících smluv je to možné a věřím, že nastal čas začít tento ‚ztracený poklad‘ lisabonské smlouvy skutečně používat,“ poznamenal Juncker.

Hlasování takzvanou kvalifikovanou většinou je nejobvyklejší způsob, jakým země EU rozhodují, používán je u čtyř pětin veškerých unijních právních předpisů. Návrh předložený komisí je schválen, pokud má podporu 55 procent členských zemí, nyní tedy 16 z 28, a podporují jej státy zastupující nejméně 65 procent občanů unie.

Jednomyslnost je nyní vyžadována v záležitostech, které jsou pro členské země citlivé - od členství v EU přes většinu otázek zahraniční politiky, financí, unijního rozpočtu a daňové problematiky po některé oblasti spravedlnosti, vnitřní bezpečnosti nebo harmonizace sociálního zabezpečení a sociální ochrany.

Boj proti teroristické propagandě

Internetové firmy by měly mít v EU povinnost do hodiny smazat ze svých platforem teroristickou propagandu, navrhuje Evropská komise. Záměr ve středečním projevu před Evropským parlamentem oznámil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Komise také navrhuje rozšířit pravomoci vznikajícího Úřadu evropského veřejného žalobce tak, aby se mohl zabývat teroristickou problematikou.

„Musíme být schopni stíhat teroristy i přes hranice. Terorismus hranice neuznává,“ upozornil Juncker. Nová opatření podle něj umožní také efektivněji zasahovat proti praní špinavých peněz.

Co dalšího Juncker ve svém projevu před europarlamentem řekl

EU musí vystupovat jednotně, pak dokáže prosadit své zájmy, řekl v europarlamentu šéf komise Juncker, připomněl svou dohodu s prezidentem USA Trumpem.

Evropa musí být silným globálním hráčem, řekl v europarlamentu šéf Evropské komise Juncker. V mezinárodních vztazích musí být suverénní.

Pokud chtějí státy EU zachovat schengenský prostor, musí se dohodnout na míře vzájemné solidarity v migrační problematice, upozornil v EP Juncker.

Evropa musí daleko více investovat do vztahů s Afrikou, řekl EP šéf komise Juncker. Afrika nepotřebuje charitu, ale skutečné rovnocenné partnerství.

Británie bude pro EU vždy velmi blízký partner, řekl v EP šéf komise Juncker. Uvítal návrhy premiérky Mayové, EU chce dosáhnout dohody o brexitu.

Juncker v EP zopakoval, že o podobě dlouhodobého rozpočtu EU pro roky 2021 až 2027 by mělo být rozhodnuto před eurovolbami, tedy do května 2019.

Vývoj ve světě ukázal potřebu prohloubit měnovou unii, řekl v EP šéf komise Juncker. Komise také do konce roku navrhne posílení mezinárodní role eura.

Evropská komise chce, aby se v EU v otázkách zahraniční politiky či o daních hlasovalo kvalifikovanou většinou a ne jednomyslně, oznámil Juncker.

Evropská komise navrhne pravidla k lepší ochraně voleb v EU před zásahy cizích zemí či soukromých subjektů, řekl Juncker v projevu před EP

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!