Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

EU přijala výroční deklaraci

Svět

  13:46
BERLÍN - Představitelé zemí EU přijali deklaraci k 50. výročí počátku evropské integrace. Dokument považuje za nutné provedení reforem unijních institucí. Kvůli výhradám tří států včetně České republiky se naopak deklarace nezabývá evropskou ústavou.

Evropská unie. foto: ČTK

Deklaraci, jejíž přípravu provázely kontroverze, podepsali německá kancléřka Angela Merkelová za členské státy unie, předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering a předseda Evropské komise José Barroso.

Deklarace měla podle původních záměrů prolomit ledy po odmítnutí evropské ústavy v referendech ve Francii a v Nizozemsku v roce 2005. Kvůli odporu Polska, Británie a ČR není v deklaraci zmíněna evropská ústava, ale jen odkaz na reformy, které mají postavit unii na "obnovený společný základ" do voleb do Evropského parlamentu v červnu 2009. Češi dali najevo, že budou tento odkaz interpretovat po svém,
rozhodně ne jako časový limit pro vyřešení euroústavy.

Německo chce reformy do roku 2009
Nicméně Angela Merkelová zopakovala záměr německého předsednictví, aby se v
jeho závěru, tedy v červnu, schválil "jízdní řád" institucionální reformy. Aniž přímo zmínila ústavu, zdůraznila cíl deklarace postavit unii do roku 2009 na "obnovený základ". Je v zájmu Evropy, ale i členských států a jejich občanů, abychom uspěli, prohlásila. "Selhání by bylo historickou chybou."

Italský premiér Romano Prodi, v jehož zemi byly před 50 lety zakládající římské smlouvy podepsány, se přímo vyslovil pro to, aby nová ústavní smlouva byla přijata nejpozději do června roku 2009. To samé zdůraznil Hans-Gert Pöttering.

Českou republiku zastupoval na slavnostní ceremonii prezident Václav Klaus, který v sobotu večer dal najevo pochyby o tom, zda unie deklaraci potřebuje. Její obsah se podle něj míjí s problémy, které v EU jsou.

Barroso kritizoval národní politiky
Deklaraci od počátku provázely neshody, které vyvrcholily minulý týden veřejnými stížnostmi českých politiků na "tajnůstkářský" způsob přípravy textu a na to, že ji podepíší jen šéfové tří hlavních evropských institucí.

"Vnitřní řád unie se musí přizpůsobit její nové velikosti o 27 členech," řekla dnes Merkelová. EU proto potřebuje jasnější kompetence v energetické, zahraniční, vnitřní i právní politice. Musí se jasněji vymezit, zač jsou odpovědné členské státy a zač unie. Musí se zároveň soustřeďovat na podstatné věci a také zachovávat národní osobitosti členských států, zdůraznila kancléřka.

Barroso zase kritizoval národní politiky, kteří svalují na "Brusel" všechny problémy. Evropská unie není "cizí mocností", která vpadla do našich zemí, je to společný projekt, prohlásil. Pro politiky v jednotlivých zemích je svůdné si přisvojovat všechny zásluhy a "Bruselu" přičítat všechny problémy, dodal a zdůraznil, že Evropa nejsou "my" a "oni".

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.