Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
7. září 2016 13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU prodlouží sankce vůči těm, kdo narušili ukrajinskou celistvost

Akce se zúčastnily asi čtyři tisícovky vojáků s dvěma stovkami kusů bojové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akce se zúčastnily asi čtyři tisícovky vojáků s dvěma stovkami kusů bojové... | foto: Reuters

BRUSEL Země Evropské unie prodlouží o půl roku sankce vůči konkrétním lidem a právnickým osobám, spojeným s narušováním ukrajinské územní celistvosti. Na kroku, který se týká 146 osob a 37 právnických subjektů, se ve středu podle očekávání shodli v Bruselu diplomaté osmadvacítky.

Seznam od svého posledního prodloužení letos v březnu nedoznal změn. Sankce, spočívající ve zmrazení majetku a zákazu cestování, jsou součástí kroků, jimiž unie v roce 2014 reagovala na ruskou anexi poloostrova Krym a na dění na východě Ukrajiny.

Na seznamu je například ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin či lidé blízcí Kremlu jako Sergej Gljazev, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina.

Nechybějí jména náměstků ruského ministra obrany, vojáků, kteří přímo plánovali ruskou okupaci Krymu či veleli ruskému vstupu na tento ukrajinský poloostrov, ale také velitelé separatistických jednotek na Donbasu a lídři tamních samozvaných republik.

Postiženy jsou též některé společnosti, které převzaly na Krymu původně ukrajinský majetek.

Evropská unie na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi ale uvalila především hospodářské sankce. Ty už byly prodlouženy do konce ledna 2017, v EU se ovšem na podzim čeká debata o budoucnosti vztahů s Ruskem.

Ve středu domluvený krok se stane realitou poté, co bude rozhodnutí publikováno v oficiálním věstníku unie.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.