Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU radí nesahat na mrtvé ptáky

Evropská unie radí nesahat na nemocné nebo mrtvé ptáky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie radí nesahat na nemocné nebo mrtvé ptáky. | foto: ČTK

BRUSEL Obávaný virus ptačí chřipky H5N1 představuje pro lidské zdraví nízké ohrožení, nikoli však nulové. Ohroženi mohou být jen lidé, kteří se dostanou do přímého kontaktu s nakaženými ptáky, až dosud však chybí důkazy o přenosu viru z člověka na člověka, upozornila specializovaná agentura Evropské unie.

Ačkoliv pro většinu lidí je riziko onemocnění ptačí chřipkou "blízké nule", Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nabádá k opatrnosti a k respektování doporučení, jak ohrožení snížit.

"Uvidíte-li mrtvého či nemocného ptáka, nedotýkejte se jich, ale informujte veterinární úřady. Varujte děti, aby nesahaly na mrtvé či nemocné ptáky, a odrazujte je od hraní si s drůbeží a ptactvem. Důkladně si umývejte ruce vícekrát za den, zejména před jídlem," radí experti.

Zvláštní doporučení jsou určena lidem, kteří chovají drůbež, ať doma či ve velkochovech; představují totiž zranitelnou část populace. "Nedovolte slepicích, kuřatům, husám či kachnám pobíhat po domě. Nabádejte děti, aby si s nimi nehrály, ani se nedotýkaly mrtvých či nemocných ptáků. Naučte děti, aby rychle řekly dospělým, že viděly nemocného ptáka.

Sami se ho nedotýkejte, ale co nejdříve to oznamte veterinárním úřadům. Dbejte na to, aby si děti vždy umyly ruce, než začnou jíst," znějí základní rady.  Pokud veterinář není po ruce, ani není naděje, že brzy dorazí, a je nutné se o nemocného ptáka osobně postarat, pak jedině v ochranném oblečení: v plášti či zástěře, s pokrývkou hlavy, ochrannou rouškou či kusem vlhké látky před ústy a nosem s brýlemi, v rukavicích a holínkách. Uhynulé ptáky je nutnoodložit tam, kde neohrozí vodní zdroje, zejména pitné vody.

Každopádně je nutné informovat veterinární služby. Po práci s nemocnými či uhynulými ptáky je třeba oblečení a další pomůcky očistit za pomoci dezinfekčního prostředku a pečlivě si umýt ruce ještě dříve, než se čehokoli jiného dotknou. 

Je také záhodno si uvědomit, že hrozba infekce hrozí nejen přímo od nemocných ptáků, ale i od jejich trusu, krve, střevních šťáv a peří. Klece, kurníky a další místa, kde se chovali nakažení ptáci, mohou být zdrojem infekce po více dnů. Je třeba je vyčistit kyselinovými dezinfekčními prostředky, spolu s oblečením a dalšími pomůckami, které se mohly dostat do styku s nakaženými ptáky. S výběrem vhodné dezinfekce poradí zdravotní úřady.

Nemocná drůbež a ptáci nejsou ani na hraní, ani k jídlu, a to ani po povaření, ani se jimi nesmějí krmit další zvířata. Pokud by už někdo v rodině onemocněl, je třeba okamžitě kontaktovat lékaře.

"Máme starost hlavně o lidi, kteří mají na dvorku hejno drůbeže. Všechny lednové případy onemocnění lidí ptačí chřipkou v Turecku a skoro všechny případy ve východní Asii v posledních letech propukly v domácnostech, které chovaly drůbež. Děti v těchto domácnostech jsou zvláště ohroženy, a proto by měly být nabádány, aby si s drůbeží nehrály a aby hned řekly dospělým, že viděly mrtvého či nemocného ptáka. Pozor by si měli dát také lovci ptáků, kteří rovněž mohou být ohroženi ptačí chřipkou," uvedla ředitelka stockholmského centra Zsuzsanna Jakabová.

Virus H5N1 od roku 2003 zabil v Asii a Turecku na devět desítek lidí.  Zvláštní doporučení pro zaměstnance drůbežáren jsou k dispozici na internetové stránce agentury .Osobám, které hodlají cestovat do oblastí, kde se virus H5N1 vyskytl, jsou určeny tyto rady.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...