Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

EU se dohodla na reformní smlouvě

Svět

  8:14
LISABON - Evropská unie se dnes dohodla na nové smlouvě, která má nahradit odmítnutou euroústavu. Dokument, který se bude jmenovat Lisabonská smlouva, by měl být podepsán v portugalské metropoli 13. prosince. Pak ho ale ještě musí všechny členské země ratifikovat.

Spokojený Lech Kaczynski (vpředu vpravo) se svými kolegy na summitu v Lisabonu foto: ČTK

Smlouva má EU přinést potřebné reformy jejích institucí. Státníkům se podle diplomatických zdrojů v nočních hodinách podařilo odstranit všechny otevřené otázky. Hlavní problémy se týkaly italských snah o změny navrhovaného počtu europoslanců vEvropském parlamentu a požadavků Polska, které chtělo zajistit určitému počtu států možnost dočasného blokování rozhodnutí o sporných otázkách v Radě EU.

Italové si vyjednali křeslo navíc
Evropský parlament nedávno přijal na základě vyzvání červnového summitu rezoluci, podle níž se sníží počet křesel ze 785 na 750 a Italové by měli přijít o vůbec nejvíce mandátů ze všech zemí - šest. Podle nejnovějšího ujednání by však Řím měl nakonec mít zřejmě 73 míst, tedy o jedno křeslo navíc. Nárůst bude zajištěn tak, že počet europoslanců sice zůstane stejný, nebude v něm však započítán předseda zákonodárného sboru. Přesné rozdělení křesel pro jednotlivé země nicméně zatím zůstane otevřené a jednat o něm bude prosincový summit.

Polákům se zase podařilo s ostatními dohodnout o zapracování možnosti dočasného blokování, takzvaného ioanninského mechanismu, do reformního dokumentu i o získání postu generálního advokáta u Evropského soudního dvora.

Polský prezident Lech Kaczynski, jehož země svými žádostmi výrazně pozdržela předchozí červnový summit, krátce před začátkem nynějšího jednání podobně jako italští představitelé hrozil komplikacemi, pokud volání jejich země nebude vyslyšeno. "Polsko získalo vše, co chtělo," prohlásil po nočním rokování.

"Vítězství pro celou Evropu"
Částečný diplomatický úspěch zaznamenali i Češi. Státníci podle diplomatického zdroje vyhověli požadavku, který se týkal takzvané oboustranné flexibility. Ta má umožnit přenášení pravomocí nejen do Bruselu, ale i zpět na členské země. Českým diplomatům se do deklarace nové unijní smlouvy podařilo prosadit větu, jež prý zavazuje Evropskou komisi, že se bude celému problému věnovat.

Nová reformní smlouva má nahradit odmítnutou euroústavu. Dokument v dosavadní podobě počítá kupříkladu se zavedením funkce předsedy Evropské rady, snížit by se měl počet členů Evropské komise. EU má mít také jakéhosi ministra zahraničí, ač se mu tak formálně říkat nebude. Předpokládá se výrazně rozšíření počtu oblastí, v nichž pro přijetí rozhodnutí stačí kvalifikovaná většina, nikoli jednomyslnost. V budoucnu by se také měl změnit systém hlasování v radě ministrů.

"Je to vítězství pro Evropu," prohlásil po skončení nočního jednání portugalský premiér José Sócrates. EU se podle něj nyní konečně podařilo vykročit z krize, do níž upadla po odmítnutí ústavní smlouvy. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso připomněl, že unii práce na nové smlouvě trvala přibližně šest let.

Autoři:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...