26. listopadu 2010 22:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU ujišťuje skeptické Brity: Nemusíte prasatům dávat hračky

Prasata - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prasata - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

BRUSEL/PRAHA Evropská komise se snaží na nové internetové stránce přiblížit Britům činnost sedmadvacítky. Euroskeptici z ostrovního státu ale tvrdí, že jde o propagandu a plýtvání penězi.

Brusel nařídil, aby provazochodci nosili helmy. Brusel nutí farmáře, aby prasatům dávali i hračky. Takové mýty týkající se Evropské unie se šíří v převážně euroskeptické Británii.

Informace o cestování a práci
A Evropská komise se je rozhodla vyvrátit, napsal britský The Daily Telegraph. Vytvořila kvůli tomu novou internetovou stránku, na které Britové mohou najít i informace o cestování či práci v Evropské unii.

Nadšení Britové věří, že jim vítězství ve fotbale zachrání ekonomiku

Je zde ale hlavně vysvětleno, co všechno Unie Britům přináší. Proč se Komise zaměřila právě na ostrovní stát? Podle nedávného průzkumu si pouze 36 procent Britů myslí, že Spojené království profituje z členství v sedmadvacítce.

EU chce přejmenovat kanál La Manche, myslí si Britové
Mezi další britské legendy patří tvrzení, že EU chce přejmenovat kanál La Manche, anglicky nazývaný English Channel. Prý by měl nést název Anglo-francouzské jezero. Mýtus, zní odpověď z Bruselu. "Evropská unie nemá žádný zájem na přejmenování geografických objektů a nemá k tomu ani pravomoci," poskytuje stránka www.the-eu-and-me.org.uk vysvětlení.

Průliv La Manche

Další nepravdivé nařčení se týká v Británii oblíbené hry bingo, kdy zjednodušeně řečeno jsou losována čísla, která si hráči zaškrtávají na svých arších. Vyhrává ten, kdo jako první na archu vytvoří z vyvolaných čísel určitý vzorec. V souvislosti s bingem vznikl i slang, jednotlivá čísla mají přezdívky. Takže například 22 se říká "dvě malé kachničky" (podle toho, jak číslice vypadá) a 88 zase "dvě tlusté ženy". A právě tento druhý výraz chce prý "politicky korektní" EU zakázat. Mýtus, brání se Brusel.

Děkují nám lidé, kterým dáváme 10 liber a oni vrací 7, ušklebují se britští kritici
Podle Evropské komise je stránka internetovým průvodcem, který ukazuje, co všechno EU nabízí, britští kritici ale již mluví o tom, že to "hraničí s propagandou" a jde o plýtvání penězi. "Nová stránka Evropské komise po nás požaduje, abychom děkovali Evropské unii, tedy lidem, kteří si od nás berou desetilibrovku, ale zpátky nám vrací jen liber sedm," zněla nepřekvapivá reakce europoslance Paula Nuttalla z protievropské strany UKIP.

Summit NATO v Lisabonu. Britský premiér David Cameron (vpravo) a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Podle jeho kolegyně Emmy McClarkinové, členky konzervativců, je navíc tenká hranice "mezi komunikací a propagandou". Komise svůj počin ale brání. "Jde o internetovou verzi již existující brožurky, která je velmi žádaná. Takto budou informace přístupnější a bude snazší je aktualizovat," uvedl mluvčí EK.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!