4. května 2019 20:28, aktualizováno 5. 5 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Okamžitě zastavte ostřelování Izraele, vyzvala EU. Eskalace násilí vedla k uzavření hranic

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

GAZA/JERUZALÉM Nejnovější eskalace násilí u hranic s palestinským Pásmem Gazy přiměla Izrael kromě vojenské odpovědi i k dalšímu odvetnému kroku. Ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že Izrael na časově neupřesněnou dobu uzavřel hraniční přechody s Pásmem Gazy a oblasti rybolovu podél břehů této palestinské enklávy.

Rozhodnutí padlo poté, co z Pásma Gazy bylo vypáleno na Izrael na 400 raket, na což izraelská armáda reagovala protiútokem na pozice radikální organizace Hamás. Izrael oznámil, že se jeho armáda chystá na boj.

Na vyhrocenou situaci v dané oblasti zareagovala i Evropská unie, která vyzvala k „okamžitému zastavení“ ostřelování Izraele z palestinského Pásma Gazy. Zesílené snahy o uklidnění situace oznámil Egypt, který už při minulých vzplanutích násilností zprostředkovával příměří mezi oběma stranami.

„Je naléhavě nutné napravit tuto nebezpečnou situaci v zájmu ochrany životů civilistů,“ citovala agentura AFP z prohlášení mluvčí unijní diplomacie Maji Kocijančičové. „Izraelci a Palestinci mají právo žít v míru, bezpečí a důstojnosti,“ napsala mluvčí a zdůraznila, že „jen politické řešení může ukončit násilí. Snahy vyvíjené Egyptem k uklidnění situace zasluhují plnou podporu Evropské unie“.

Z Pásma Gazy bylo v sobotu vypáleno na Izrael 200 raket, na což izraelská armáda reagovala protiútokem na pozice radikálních organizací Hamás a Islámský džihád. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze přišeli při protiútoku o život dvaadvacetiletý Palestinec a čtrnáctiměsíční dítě, jehož matka později podlehla utrpěným zraněním. Dalších 13 lidí bylo zraněno. 

V neděli pak raketa vypálená z palestinského Pásma Gazy zabila izraelského civilistu, zatímco při izraelském útoku byli zabiti dva palestinští ozbrojenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na izraelskou policii a palestinskou organizaci Islámský džihád.

Část raket odpálených na Izrael zneškodnila protiraketová obrana. V izraelských městech a vesnicích v blízkosti Pásma Gazy se rozezněly poplašné sirény. Palba z palestinského území v Izraeli nikoho nezranila.

Sobotní konfrontace následuje po pátečních bouřlivých demonstracích na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Při izraelském náletu přišli v pátek o život čtyři Palestinci, z nichž dva náleželi k ozbrojenému křídlu Hamásu. Izrael náletem reagoval na palestinskou palbu, která zranila dva izraelské vojáky. Hamás hned v pátek pohrozil Izraeli odvetou.

Premiér Benjamin Netanjahu svolal ke konzultaci náčelníka generálního štábu armády a šéfa národní bezpečnostní rady.

Spojené státy raketové útoky na Izrael odsoudily a podporují právo Izraele na „sebeobranu“. Uvedla to mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová.

„Vyzýváme ty, kteří jsou za toto násilí zodpovědní, k okamžitému ukončení této agrese,“ uvedla Ortagusová. „Stojíme za Izraelem a plně podporujeme jeho právo na sebeobranu proti těmto odporným útokům,“ dodala.

ČTK