19. března 2018 11:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kreml k otravě agenta: Londýn musí podat důkazy, nebo se omluvit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 43Diskuse
Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě... | foto: Reuters

BRUSEL Británie bude muset předložit důkazy pro své tvrzení, že za nedávnou otravou někdejšího agenta ruské vojenské rozvědky a pozdějšího spolupracovníka britské tajné služby Sergeje Skripala a jeho dcery stojí Rusko. Řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Evropská unie v pondělí vyzvala Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna.

Obvinění z otravy dvojího agenta v jihoanglickém Salisbury jsou podle Peskova „ohavná, neopodstatněná a těžko vysvětlitelná“. Za nesmyslná je už dříve označil i ruský prezident Vladimir Putin, kterého z přímé odpovědnosti za otravu obvinil minulý týden britský ministr zahraničí Boris Johnson. Putin o víkendu řekl, že Rusko žádné podobné jedy nemá.

Skripal a jeho dcera byli otráveni před dvěma týdny nervově paralytickou látkou a nyní jsou v nemocnici v kritickém stavu, podle expertů nemají šanci na uzdravení. 

Už krátce po otravě Skripala a jeho dcery prohlásila britská premiérka Theresa Mayová, že agenta otrávilo Rusko nervovou látkou Novičok. Důkazy pro to zatím nepředložila a v pondělí mají v Británii odebrat vzorek látky zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Minulý týden se k Mayové připojil mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, také podle něj za útokem stojí Rusko.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.
Záznam z kamery zřejmě ukazuje Sergeje Skripala a jeho dceru Julii.

EU vyzvala Rusko, aby odpovědělo na otázky Londýna

Unie podle prohlášení bere velmi vážně závěr britské vlády, že za útok nervovou látkou v Salisbury je odpovědná Ruská federace. Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března v Salisbury „bezohledný a nezákonný čin“, který ohrozil životy mnoha civilních občanů.

Unie bude podle textu dění nadále pečlivě sledovat. Prohlášení se ale nijak nezmiňuje o možných sankcích vůči Rusku v případě, že Moskva spolupracovat odmítne. Záležitostí se budou ve čtvrtek na summitu v Bruselu zabývat také šéfové států a vlád zemí EU.

Ministři zahraničí evropského bloku, které v pondělí s postojem Londýna seznámil jejich britský kolega Boris Johnson, také vyzvali Moskvu, aby Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) okamžitě a zcela zpřístupnila program nervové látky známé jako Novičok (nováček).

„Evropská unie je šokována ofenzivním použitím vojenské nervové látky, v Rusku vyvíjeného typu, poprvé za 70 let na evropském území,“ uvedli ministři zahraničí bloku. Libovolné použití chemické zbraně kýmkoliv je podle nich zcela nepřijatelné a představuje bezpečnostní hrozbu pro všechny.

ČTK
  • 43Diskuse

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.