19. března 2018 11:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kreml k otravě agenta: Londýn musí podat důkazy, nebo se omluvit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 43Diskuse
Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě... | foto: Reuters

BRUSEL Británie bude muset předložit důkazy pro své tvrzení, že za nedávnou otravou někdejšího agenta ruské vojenské rozvědky a pozdějšího spolupracovníka britské tajné služby Sergeje Skripala a jeho dcery stojí Rusko. Řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Evropská unie v pondělí vyzvala Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna.

Obvinění z otravy dvojího agenta v jihoanglickém Salisbury jsou podle Peskova „ohavná, neopodstatněná a těžko vysvětlitelná“. Za nesmyslná je už dříve označil i ruský prezident Vladimir Putin, kterého z přímé odpovědnosti za otravu obvinil minulý týden britský ministr zahraničí Boris Johnson. Putin o víkendu řekl, že Rusko žádné podobné jedy nemá.

Skripal a jeho dcera byli otráveni před dvěma týdny nervově paralytickou látkou a nyní jsou v nemocnici v kritickém stavu, podle expertů nemají šanci na uzdravení. 

Už krátce po otravě Skripala a jeho dcery prohlásila britská premiérka Theresa Mayová, že agenta otrávilo Rusko nervovou látkou Novičok. Důkazy pro to zatím nepředložila a v pondělí mají v Británii odebrat vzorek látky zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Minulý týden se k Mayové připojil mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, také podle něj za útokem stojí Rusko.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.
Záznam z kamery zřejmě ukazuje Sergeje Skripala a jeho dceru Julii.

EU vyzvala Rusko, aby odpovědělo na otázky Londýna

Unie podle prohlášení bere velmi vážně závěr britské vlády, že za útok nervovou látkou v Salisbury je odpovědná Ruská federace. Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března v Salisbury „bezohledný a nezákonný čin“, který ohrozil životy mnoha civilních občanů.

Unie bude podle textu dění nadále pečlivě sledovat. Prohlášení se ale nijak nezmiňuje o možných sankcích vůči Rusku v případě, že Moskva spolupracovat odmítne. Záležitostí se budou ve čtvrtek na summitu v Bruselu zabývat také šéfové států a vlád zemí EU.

Ministři zahraničí evropského bloku, které v pondělí s postojem Londýna seznámil jejich britský kolega Boris Johnson, také vyzvali Moskvu, aby Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) okamžitě a zcela zpřístupnila program nervové látky známé jako Novičok (nováček).

„Evropská unie je šokována ofenzivním použitím vojenské nervové látky, v Rusku vyvíjeného typu, poprvé za 70 let na evropském území,“ uvedli ministři zahraničí bloku. Libovolné použití chemické zbraně kýmkoliv je podle nich zcela nepřijatelné a představuje bezpečnostní hrozbu pro všechny.

ČTK
  • 43Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.