Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU zajistí Bělorusům zprávy. Většina je neuslyší

Svět

  11:54
BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) - Už koncem února by si měli Bělorusové poprvé poslechnout nezávislé zprávy, jejichž výroba má být kryta z rozpočtu Evropské unie. Tedy jen ti Bělorusové, kteří mají satelit anebo přístup k internetu.

Fúzi jedničky a dvojky mezi kabelovými operátory schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

 A pokud běloruský režim nestačí včas postavit okolo hranic rušičky, aby zabránil přenosu informací po radiových vlnách.

Právě malá dostupnost vysílání je jedním z důvodů kritiky, které se dostalo projektu na zpravodajství pro Bělorusko, jenž před několika měsíci vyhlásila a nyní uzavřela Evropská komise. Soutěž vyhrálo konsorcium mediálních společností z Polska, Litvy, Ruska a Běloruska, zastřešující organizací je pak německá firma Media Consulta.

Jejich úkolem bude poskytovat po dva roky nezávislé zpravodajství pro Bělorusy v televizi, rádiu a na internetu. Z unijního rozpočtu jim za to v rámci podpory svobody tisku v zemi svírané diktátorem Alexandrem Lukašenkem mají připadnout dva miliony eur.

Venkov má smůlu
Pochybnosti však vyvolává ruská část konsorcia - televize TVC -, kterou běloruská opozice nepovažuje za dostatečně nestrannou vůči režimu v zemi. „TVC má lukrativní smlouvy s Lukašenkovou státní tiskovou agenturou a Evropská komise o tom dobře věděla,“ tvrdí šéfka bruselské pobočky společnosti Demokratické Bělorusko Olga Stužinskaja. Komise se hájí tím, že TVC převedla svůj úkol na jinou ruskou televizi - RTVi - se sídlem v Německu a vysílající po satelitu. Nedokázala však už dostatečně vysvětlit, jaký vliv si TVC v konsorciu ponechá.

Další problémem je, že zprávy budou z půlky v běloruštině a z půlky v ruštině. Běloruská opozice a někteří unijní politici tento fakt už dříve kritizovali; připomínali, že právě Lukašenko zavedl jako druhý státní jazyk ruštinu a běloruštinu potlačuje.

Nejistota panuje také nad tím, do jaké míry se režimu podaří rušit vysílání a zda se zprávy - zpočátku jen několik minut denně - dostanou také k lidem na venkově, kteří satelit nemají a pro něž je internet naprosto neznámá věc.

Právě venkov přitom trpí nedostatkem objektivních informací nejvíc. „Je to ztráta peněz,“ řekl na adresu vysílání polský europoslanec zodpovědný za vztahy s Běloruskem Bogdan Klich. Podle něj přichází unijní iniciativa příliš pozdě, její efektivita je nejistá a hrozí, že cokoli s oficiální nálepkou EU bude zneužito státní propagandou.

Autoři:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat