Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU zajistí Bělorusům zprávy. Většina je neuslyší

Fúzi jedničky a dvojky mezi kabelovými operátory schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fúzi jedničky a dvojky mezi kabelovými operátory schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. |

BRUSEL (od stálé zpravodajky LN)  Už koncem února by si měli Bělorusové poprvé poslechnout nezávislé zprávy, jejichž výroba má být kryta z rozpočtu Evropské unie. Tedy jen ti Bělorusové, kteří mají satelit anebo přístup k internetu.

 A pokud běloruský režim nestačí včas postavit okolo hranic rušičky, aby zabránil přenosu informací po radiových vlnách.

Právě malá dostupnost vysílání je jedním z důvodů kritiky, které se dostalo projektu na zpravodajství pro Bělorusko, jenž před několika měsíci vyhlásila a nyní uzavřela Evropská komise. Soutěž vyhrálo konsorcium mediálních společností z Polska, Litvy, Ruska a Běloruska, zastřešující organizací je pak německá firma Media Consulta.

Jejich úkolem bude poskytovat po dva roky nezávislé zpravodajství pro Bělorusy v televizi, rádiu a na internetu. Z unijního rozpočtu jim za to v rámci podpory svobody tisku v zemi svírané diktátorem Alexandrem Lukašenkem mají připadnout dva miliony eur.

Venkov má smůlu
Pochybnosti však vyvolává ruská část konsorcia - televize TVC -, kterou běloruská opozice nepovažuje za dostatečně nestrannou vůči režimu v zemi. „TVC má lukrativní smlouvy s Lukašenkovou státní tiskovou agenturou a Evropská komise o tom dobře věděla,“ tvrdí šéfka bruselské pobočky společnosti Demokratické Bělorusko Olga Stužinskaja. Komise se hájí tím, že TVC převedla svůj úkol na jinou ruskou televizi - RTVi - se sídlem v Německu a vysílající po satelitu. Nedokázala však už dostatečně vysvětlit, jaký vliv si TVC v konsorciu ponechá.

Další problémem je, že zprávy budou z půlky v běloruštině a z půlky v ruštině. Běloruská opozice a někteří unijní politici tento fakt už dříve kritizovali; připomínali, že právě Lukašenko zavedl jako druhý státní jazyk ruštinu a běloruštinu potlačuje.

Nejistota panuje také nad tím, do jaké míry se režimu podaří rušit vysílání a zda se zprávy - zpočátku jen několik minut denně - dostanou také k lidem na venkově, kteří satelit nemají a pro něž je internet naprosto neznámá věc.

Právě venkov přitom trpí nedostatkem objektivních informací nejvíc. „Je to ztráta peněz,“ řekl na adresu vysílání polský europoslanec zodpovědný za vztahy s Běloruskem Bogdan Klich. Podle něj přichází unijní iniciativa příliš pozdě, její efektivita je nejistá a hrozí, že cokoli s oficiální nálepkou EU bude zneužito státní propagandou.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...