Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rekordní výhra v Eurojackpotu. Tiket z kodaňského kiosku přinesl 2,5 miliardy

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

V Dánsku padla historická výhra v loterii Eurojackpot ve výši 760 milionů dánských korun, v přepočtu asi 2,5 miliardy českých korun. Náhodný sázející podal tiket v kiosku v kodaňské čtvrti Østerbro. Zatím se k výhře nepřihlásil, uvádí dánský deník Ekstra Bladet. Na webu Sazky, jež informuje o výhře 2,9 miliardy korun, je podle mluvčí částka před zdaněním.
  10:44aktualizováno  14:29

Vítězný tiket Eurojackpotu výherce zakoupil v prodejně 7-Eleven. Uvádí to společnost Danske Spil v tiskové zprávě. Provozovatel však zatím neví, kdo je tím šťastným – dosud se totiž nepřihlásil. Informaci uvádí dánský deník Ekstra Bladet.

„Rádi bychom, aby se nám ozval člověk, který si koupil tiket se správnými čísly Eurojackpotu, abychom mohli začít vyplácet 760 milionů korun,“ sdělila Malene Mølgaardová, generální ředitelka Danske Spil. „Doufáme, že se tak stane brzy,“ dodala.

Obří výhra v prvním pořadí ovšem nebylo v Dánsku jedinou z úterního losování. Eurojackpot tam má i dalšího šťastlivce. „Rádi bychom se také ozvali výherci druhé ceny ve výši 50 milionů dánských korun, který si svůj tiket koupil ve Føtexu ve Svendborgu,“ doplnila Mølgaardová.

Výhra v Eurojackpotu je nejvyšší v historii dánské loterie. Těsně překonala 759 milionů dánských korun z roku 2022. Výherce měl tehdy vítězný los zmačkaný v zásuvce a odvážil se ho zkontrolovat až o několik dní později.

Nejvyšší českou výhru ve výši 2,5 miliardy korun vyhrál sázející z Pardubického kraje v Eurojackpotu v roce 2015. Jedná se o nejvyšší částku v historii českého sázení. Druhá nejvyšší výhra v historii země ve výši 1,4 miliardy korun padla o tři roky dříve. V exkluzivním rozhovoru pro iDNES.cz se pak svěřila také dvojice, která vyhrála 250 milionů korun, jednu z největších výher v historii Sportky.

Eurojackpot je celoevropská loterijní spolupráce mezi herními společnostmi v devatenácti zemích. Mezinárodní číselná loterie Eurojackpot se hraje od března 2012, v České republice od října 2014. K hlavní výhře je potřeba uhádnout pět čísel z padesáti a zároveň dvě doplňková z dvanácti.

Kalifornský sen a daně

Co se týče celosvětového sázení, dánského šťastlivce by předehnal už v roce 2022 výherce z Kalifornie, který získal díky jackpotu 2,04 miliardy dolarů, podle tehdejšího kurzu skoro 40 miliard korun. Předchozí rekordní výhru 1,59 miliardy dolarů si pak tři hráči rozdělili v roce 2016. Ve Spojených státech, podobně, jako je tomu i v Česku, se ale výhry z loterií daní, každý ze šťastlivců tak získal zhruba 328 milionů dolarů (tehdy 8,2 miliardy korun).

Daně jsou pravděpodobně i za rozdílem v uváděné výhře Dána z Kodaně. Zatímco dánská média a loterijní společnost Danske Spil mluví o sumě ve výši 2,5 miliardy korun, na webu české Sazky svítí 2 971 800 000 českých korun.

„Padla výhra 120 000 000 eur. Dle kurzu to vychází na cca 890 milionů dánských korun. Pokud dánská společnost na svých stránkách uvádí jinou částku, je možné, že zohlednili zdanění. My uvádíme částku před zdaněním,“ vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí Sazky Pavla Hobíková.

Autoři: ,