7. ledna 2009 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Eurokomisaře vítali odpůrci radaru

Úklid před pražskou Kampou, kde se sešli eurokomisaři s českou vládou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úklid před pražskou Kampou, kde se sešli eurokomisaři s českou vládou | foto: AFP

PRAHA Premiér Mirek Topolánek v Praze přivítal Evropskou komisi (EK). Eurokomisaři jednají se členy české vlády, horkým tématem je bezpochyby rusko-ukrajinský spor o plyn, či konflikt v Gaze. Vláda pro první významnou akci českého předsednictví v Praze vybrala Sovovy mlýny a Lichtenštejnský palác, v jejich blízkosti demonstrovalo několik odpůrců amerického protiraketového radaru.

Před Sovovými mlýny se sešlo zhruba deset příznivců iniciativy Ne základnám. Účastníci happeningu Evropa proti radaru drží v rukou transparenty a vlajky, akce je poklidná a bez incidentů. Mluvčí iniciativy Jana Glivická nízkou účast odůvodnila problémy s pražskou hromadnou dopravou.

Topolánek do Sovových mlýnů dorazil jako jeden z prvních, s menším časovým odstupem jej následovali další ministři. V mrazivém počasí na ně čekaly zhruba tři desítky novinářů, kameramanů a fotografů. Z české vlády byl však ochoten poskytnou vyjádření jen ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který vyjádřil mírný optimismus nad vývojem v Gaze.

Sdílnější nebyli ani členové Evropské komise, z nichž se mezi žurnalisty zastavil pouze místopředseda Evropské komise Günter Verheugen. Jako první z komise ale do Sovových mlýnů dorazil předseda EK José Barroso. Na koberci v barvě českého loga jej vítal Topolánek. Oba odmítli odpovědět na výzvy novinářů a rychle zmizeli uvnitř budovy, kde je čekalo společné foto. Za několik málo minut dorazili i eurokomisaři, jež společně přivezly
žluté autobusy s logem českého předsednictví na boku. 

Perlička a rebarborový koláč
Topolánek a šéf EK s výsledky jednání seznámí novináře odpoledne. V Evropské komisi, která sídlí v Bruselu, má svého člena každý členský stát sedmadvacítky. Například Českou republiku zastupuje bývalý premiér Vladimír Špidla, jenž má na starost sociální agendu.

Mirek Topolánek vítá v Praze předsedu Evropské komise José Manuela BarrosaV Sovových mlýnech eurokomisaři poobědvají. V menu nebude chybět speciální gulášová polévka, perlička, rebarborový koláč a vína z Habánských sklepů a od Michlovského. Vláda pro eurokomisaře připravila dárky, odvezou si soupravu sklenic navržených Ronym Pleslem, kravaty nebo šátky v designu předsednictví, knihu s tvářemi předsednictví od Herberta Slavíka a diáře.
 
Komisaři se dnes podívají také na Hrad, kde je přijme prezident Václav Klaus. S hlavou státu se přitom v názorech na EU často rozchází nejen česká vláda, ale právě i šéf komise Barroso. Klaus je k fungování unie kritický a obává se například omezování suverenity státu.

Ani tentokrát neudělá výjimku a na svém sídle Klaus nevyvěsí unijní modrou vlajku se žlutými hvězdičkami. Mluvčí Hradu Radim Ochvat řekl, že vlajka EU ovšem nebude chybět v prostorách Hradu, kde se Klaus a komisaři setkají s médii. Nevyvěšení vlajky je rozhodnutím, které se již stalo jakýmsi symbolem názorů hlavy státu na EU. Klause za to kritizoval například francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Evropskou komisi dnes čeká ještě slavnostní večer v Národním divadle, který na počest zahájení předsednictví zorganizovala vláda.
ČTK, Lidovky.cz