20. listopadu 2017 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Více žen v dozorčích radách. Eurokomisařka Jourová představila plán proti nerovnostem v platech

Eurokomisařka Věra Jourová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisařka Věra Jourová | foto: Foto František Vlček.MAFRA

BRUSEL V Evropské unii dál existují výrazné rozdíly v platech mužů a žen: v průměru ženy dostávají o 16,3 procenta nižší mzdu. V Česku je rozdíl výrazně větší - statistika uvádí, že ženy berou v průměru o 22,5 procenta méně než muži. To je v údajích Eurobarometru z unie druhý největší rozdíl po Estonsku. Evropská komisařka pro spravedlnost a rovné příležitosti Věra Jourová v pondělí představila kroky, které chce komise k nápravě tohoto stavu udělat do konce svého funkčního období v roce 2019.

Komise podle Jourové vidí několik důvodů pro trvající neuspokojivou situaci. Prvním je fakt, že ženy často pracují v sektorech, kde jsou obecně nižší příjmy. „Máme ženy pracující ve vzdělávání, sociální péči, ve zdravotnictví, a tam je rozdíl ve srovnání s jinými oblastmi enormní,“ upozornila eurokomisařka. Státy EU by se podle ní proto měly snažit tuto situaci změnit.

Dalším důvodem je fakt, že především ženy se starají o děti a chod rodiny. Komise plánuje vyzvat státy EU i Evropský parlament, aby co nejdříve potvrdily její návrhy týkající se rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem, předložené letos v dubnu. A třetím je existence „skleněného stropu“ ve firmách napříč EU, upozornila komisařka. „Musíme jej rozbít na všech úrovních managementu,“ prohlásila Jourová. Plán komise by měl například zlepšit zásady rovného odměňování, vyloučena v tomto směru není například úprava směrnice o rovnosti mužů a žen.

Jourová navrhuje spravedlivější zastoupení mužů a žen ve vedení firem

Komisařka Jourová v pondělí upozornila, že na pracovním trhu jsou ženy stále nedostatečně zastoupeny. „Je to 65 procent. A pokud jde o rozhodovací pozice ve firmách i politice, tak jen dvě čísla: 20 procent žen v dozorčích radách veřejně obchodovaných společností a jen pět procent ředitelek,“ podotkla.

Součástí plánu tak má být i tlak na přijetí už v roce 2012 navržené směrnice o spravedlivějším zastoupení mužů a žen v dozorčích radách velkých firem, který dosud nenašel dostatečnou podporu mezi členskými zeměmi bloku.

Komisařka v pondělí upozornila, že v celounijním průměru mají ženy výrazně nižší penze než muži, dokonce o 39 procent. Česká zástupkyně v Evropské komisi také upozornila, že rozšířeným fenoménem zůstává také násilí na ženách.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz