Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Eurokomisař Füle: Vývoj na Ukrajině je značně nejistý, ale nadějný

Evropa

  16:47
KYJEV/BRUSEL - Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle, který ve středu končí svou už druhou návštěvu Kyjeva v uplynulých několika dnech, vnímá poslední vývoj na Ukrajině pozitivně. V telefonickém rozhovoru poskytnutém ČTK z kyjevského letiště ale zdůraznil, že teprve blízká budoucnost ukáže, zda úterní odstoupení vlády premiéra Mykoly Azarova a rozhodnutí parlamentu zrušit nedávno přijaté zákony omezující občanské svobody byly osamocené kroky či skutečné vykročení ke konci krize v zemi.

Eurokomisař Štefan Füle (vpravo) s lídrem opoziční strany UDAR Vitalijem Kličkem. foto: Reuters

Hodně přitom zřejmě napoví podoba zákona o amnestii, kterou nyní ukrajinský parlament schválí. V úterý se neshodl, jednání dnes pokračují. Podle eurokomisaře ale takto komplikovaná schůze zákonodárců ukazuje "snahu hledat řešení, aby zákon byl přijat nejen hlasy vládních poslanců, ale také hlasy opozice".

Dosavadní premiér Azarov odmítl řídit dočasnou vládu, v čele kabinetu tak nyní stojí vicepremiér Serhij Arbuzov. Füle míní, že bývalý premiér na sebe demisí vzal odpovědnost za současnou situaci a svým odchodem umožnil další jednání znesvářených stran.

VÍCE ZDE:

Konec "spirály násilí"

Právě konec "spirály násilí" a otevření prostoru k jednání mezi prezidentem Viktorem Janukovyčem, opozicí a aktivní občanskou společností považuje Füle za hlavní úspěch evropských diplomatických snah v zemi z posledních dní. Do Kyjeva jej ve středu po konci summitu EU-Rusko v Bruselu přijela doplnit šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

Füle zdůraznil, že EU nemá ambice vměšovat se do vnitřních záležitostí Ukrajiny. Možností, jak nejefektivněji řešit problémy, které loni dostaly ukrajinské demonstranty do ulic, je přitom podle eurokomisaře stále několik.

"Jednou z nich je přímá účast na vládě. V tomhle máme naprostou důvěru, že opozice a prezident se dohodnou na způsobu, který budou obě strany považovat za nejlepší," nevyloučil Füle možnost, že by se opoziční předáci jako Vitalij Kličko či Arsenij Jaceňuk podíleli na práci vlády.

Křesla předsedy a místopředsedy kabinetu jim nedávno Janukovyč nabídl, opozice se k tomu ale veřejně dosud stavěla odmítavě.

Jinou možností by zřejmě mohla být vláda sice bez opozičních předáků, ale složená z odborníků, na nichž by se shodli prezident a jeho strana i představitelé opozice. V kyjevských politických diskusích jsou zmiňovány také úvahy o omezení prezidentských pravomocí, zřejmě přibližně do podoby, v jaké byly v roce 2010, kdy byl Janukovyč zvolen prezidentem.

Bez časového omezení

Jednání v Kyjevě nemají podle Füleho časové limity. "Nedali si je. Ale myslím, že obě strany si nyní uvědomují daleko více než dříve, že tu situaci je třeba skutečně řešit," poznamenal eurokomisař. Prezident i opozice podle něj stále více tuší, že čas není na jejich straně. "Čím více času ztratí přešlapováním na místě, tím více prostoru dostanou radikální síly, které mohou mít a také mají jinou agendu, než má opozice," řekl.

Füle prý ostatně při svých rozhovorech na Ukrajině několikrát slyšel názor, že třeba před dvěma měsíci mohla situaci uklidnit demise jednoho ministra, před měsícem demise vlády. Nyní se požadavky přiostřují.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!