Usnesení je sice právně nezávazné, má ovšem svou politickou váhu, neboť vyjadřuje společný postoj evropského zákonodárného sboru. Británie podle aktuálního harmonogramu, na kterém trvá britský premiér Boris Johnson, opustí unii k 31. říjnu. To je za 43 dní.
Riziko brexitu bez dohody je stále reálné, říká Juncker. K žádnému posunu ohledně irské pojistky podle něj stále nedošlo |
Pro usnesení zvedlo ruku 544 poslanců, proti jich hlasovalo 126. V dokumentu zákonodárci zopakovali dřívější prohlášení, že se Brusel s Londýnem mohou dohodnout na různých podobách pojistky, která by zabránila vzniku fyzických hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Zdůraznili ale, že neudělí souhlas s výstupovou dohodou bez pojistky, neboť toto opatření vnímají jako klíčové pro ochranu mírového procesu v Severním Irsku.
Pojistka by v domluvené podobě začala platit jen v situaci, kdy by se obě strany do konce přechodného období po brexitu nedokázaly v rámci budoucí obchodní dohody domluvit na jiném řešení otázky irské hranice.
Europarlament v dnes přijatém usnesení poznamenal, že je připraven proměnit politické prohlášení, které návrh brexitového ujednání doprovází, ve formálnější dokument s cílem uzavřít dohodu o přidružení mezi EU a Británií. Takto úzká spolupráce by podle poslanců nevyžadovala aktivaci takzvané irské pojistky.
Brexit nesmí ohrozit mírový proces v Severním Irsku
„Vystoupení Spojeného království z EU nesmí za žádných okolností ohrozit mírový proces v Severním Irsku, ani nesmí poškodit ekonomiku irského ostrova, k čemuž by došlo při jakémkoli zpřísnění režimu na hranicích. Tomu musí za všech okolností zabránit plánovaná pojistka, na níž se dohodly Spojené království a EU v původní dohodě o vystoupení,“ uvedla v prohlášení česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO) z liberální frakce Obnova Evropy.
Severoirský soud zamítl stížnost na brexit bez dohody. Velkopáteční mírová dohoda mu prý neodporuje |
„Evropský parlament bude mít poslední slovo k jakékoliv dohodě se Spojeným královstvím. Aktuální usnesení je proto třeba brát jako důležité vodítko, co je pro unii přijatelné a co už nikoliv,“ sdělil český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z frakce Evropské lidové strany (PPE). Jeho kolega z PPE Luděk Niedermayer (TOP 09) dodal, že Evropská komise i jednotlivé unijní státy se musejí připravit na všechny scénáře, tedy i na ty negativní.
V případě odchodu bez dohody usnesení Evropského parlamentu připisuje veškerou odpovědnost na vrub britské vlády. O tom, že riziko brexitu bez dohody je reálné, dnes před europoslanci hovořili předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker a hlavní vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier. Naopak Johnson v uplynulých dnech řekl, že v jednáních nastal určitý pokrok, takže dosažení dohody je možné. Podle Junckera však Londýn dosud nepředložil žádný reálný návrh řešení irské otázky.