18. ledna 2015 16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Europol: Jen 2 procenta teroristických útoků v Evropě mají náboženskou motivaci

Belgičtí policisté na ulici ve městě Verviers | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgičtí policisté na ulici ve městě Verviers | foto: ČTK

Útoky teroristů na Charlie Hebdo vyvolaly protimuslimské vášně po celé Evropě. Podle statistik Europolu jsou však nábožensky motivována jen dvě procenta všech teroristických činů, které jsou na území Evropy spáchány. Podobná situace je i v USA, tam navíc do roku 2005 převažoval židovský terorismus nad islámským.

Statistika Europolu se týká posledních pěti let. Například v roce 2013 bylo uskutečněno 152 teroristických útoků, jen dva z nich byly ale motivovány nábožensky. Ze 174 útoků v roce 2011 nebyl nábožensky motivován ani jeden.

Většinu útoků mají na svědomí separatistické organizace. V roce 2012 to bylo až 76%. Zpráva navíc uvádí, že tyto organizace se výrazně profesionalizují a jejich útoky jsou stále více smrtící.

Graf zobrazující statistiky teroristických útoků v EU. Modré jsou nábožensky...

Graf zobrazující statistiky teroristických útoků v EU. Modré části jsou nábožensky motivované útoky, červené představují zbytek.

V USA vedou Hispánci

Ve Spojených státech má náboženská motivace podíl větší, alespoň podle statistik FBI. Islámský terorismus v nich tvoří 6%, židovský však má ještě o procento více. Téměř čtvrtinu má na svědomí extrémní levice (s komunisty pak tvoří dohromady 29%), 42% útoků provedou Hispánci.

K TÉMATU:

Charles Kurzman, profesor sociologie z univerzity v Severní Karolíně, označuje americké muslimy za nevýznamný problém. „ Od 11. září zabili muslimové v USA 37 lidí z celkového počtu 190 000 vražd, které se za tu dobu staly. Jen v roce 2013 bylo na území USA spácháno 14 000 vražd,“ řekl vlivnému analytickému serveru ThinkProgress.

Obrat k horšímu

„Útoky islamistů na sebe strhávají mnohem více pozornosti díky rétorice, jakou jejich pachatelé používají,“ tvrdí Ken Sofer, zástupce ředitele think tanku Center for American Progress. „Lidé se snaží dávat tyto činy do souvislosti, ale jde většinou o útoky jedinců, které spolu nijak úzce nesouvisí.“

Šéf Europol Rob Wainwright ale v nedávném rozhovoru s agenturou AP varoval, že riziko útoků je nyní vyšší než dříve a zřejmě nejvyšší od 11. září. Europol varuje především před navrátilci z Blízkého východu.

Najdete na Lidovky.cz