Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Europoslanci neoprávněně inkasovali náhrady. A za co? To je tajné

Zprávy z EU

  9:00
BRUSEL/PRAHA - Problém sporných nákladů se týká i europarlamentu. Poslanci vraceli za poslední tři roky 90 milionů korun. Peníze na údržbu domů či bytů, přehnané částky na úklidové služby, ale i faktury za opravu tenisového kurtu nebo budky pro kachny. To všechno si nechali proplácet někteří britští poslanci.
Hlasování v Evropském parlamentu - ilustrační foto

Hlasování v Evropském parlamentu - ilustrační foto foto: ČTK

Čtyři z nich (tři labouristé a jeden konzervativec) kvůli tomu byli obviněni z trestného činu a 11. března by měli stanout před soudem. Oproti tomu situace v Evropském parlamentu je zcela odlišná. Problém neoprávněného čerpání náhrad i sporné náklady zde sice existují také, žádná jména provinilců se zde ale zveřejňovat

Co se vyplácí

V novém statutu europoslance je zakotven stejný plat pro zástupce všech zemí (dosud to řešily státy individuálně). Tento plat činí 7665,31 eura před zdaněním, po zdanění je to 5963,33 eura.

Poslanec má za každý den, který tráví na zasedání, nárok na denní paušál 298 eur. Tato částka je určena na zajištění ubytování v místě (hotel, pronájem bytu), stravování a další výdaje.

Příspěvek na kancelář a administrativní náklady v členském státě (výpočetní technika, telefony, nábytek) je 4202 eur měsíčně.

Na asistenty má europoslanec měsíčně částku 17 540 eur.

Pokud jde o cestovní náklady, jestliže europoslanec předloží doklad, je mu proplacena cena letenky na zasedání a ze zasedání (economy class).


nebudou.

Nedojde proto ani k žádným trestům. Většina českých europoslanců, které LN oslovily, by přitom byla pro odhalení jmen těch, kteří museli náhrady vracet.

Jak uvedl britský list The Daily Telegraph, za poslední tři roky museli europoslanci vrátit okolo tří milionů liber (v přepočtu téměř 90 milionů korun). Předseda europarlamentu Jerzy Buzek prý ale v nedávném dopise, do kterého měl deník možnost nahlédnout, trval na tom, že nelze "jen tak odhalovat" jména europoslanců, kterých se to týká.

"Toto citlivé a choulostivé téma musí být řešeno s maximální opatrností – přehnaný spěch by mohl zbytečně a nespravedlivě poškodit pověst europoslanců," napsal Jerzy Buzek v dopise. Čeští europoslanci jsou ale většinou názoru opačného – prosazují v tomto případě maximální transparentnost. "Pokud někdo zneužil náhrady, musí za to nést odpovědnost a jeho jméno by mělo být zveřejněno," uvedl pro LN český europoslanec Oldřich Vlasák (ODS).

Více o sporných nákladech si přečtěte v dnešním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!