Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Europoslanci odsuzují Babišův slovní útok na své kolegy. Ti dostali za týden 2500 výhružných zpráv

Předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová a europoslanci Tomáš Zdechovský (vlevo) a Sándor Rónai na tiskové konferenci 28. února 2020 v Praze. foto: ČTK

Berlín - Evropští poslanci se chystají rázně odsoudit slovní útoky českého premiéra Andreje Babiše na členy kontrolní mise Evropského parlamentu (EP). Kritizují Babiše rovněž za to, že se stále nezbavil podezření ze střetu zájmů a ovládá podle nich holding Agrofert.
  16:45aktualizováno  18:12

Vyplývá to z návrhu usnesení, o němž bude EP hlasovat příští čtvrtek. Na text, který má ČTK k dispozici, upozornil server Seznam Zprávy.

Bavorská policie vyšetřuje výhrůžky zaslané europoslankyni Hohlmeierové. Babiš o ní prohlásil, že je pomatená

Europarlament bude o rezoluci jednat v návaznosti na lednovou debatu a únorovou návštěvu členů výboru pro rozpočtovou kontrolu v Česku. Šéfka výboru Monika Hohlmeierová po ní uvedla, že Česko nemá jasná pravidla pro řešení možného střetu zájmů politiků. Babiš ji v souvislosti s misí označil za pomatenou a české členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského za vlastizrádce. Trio europoslanců poté čelilo výhrůžkám a německá politička vyzvala k reakci předsedu europarlamentu Davida Sassoliho.

EP v návrhu rezoluce „rázně odsuzuje užití urážlivých výrazů“ Babišem a označuje za nepřijatelné, že europoslanci kvůli své práci dostávají výhrůžky.

Usnesení, jehož text se ještě může změnit, připravili zástupci všech hlavních politických skupin. Podle informací ČTK se na jeho podpoře shodují i členové liberální frakce, do níž patří i europoslanci Babišova hnutí ANO.

Rezoluce vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Usnesení vyjadřuje politování nad tím, že Babiš stále kontroluje Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, což „zpochybňuje nezávislý a objektivní výkon jeho funkce“.

Šéf Evropského parlamentu chce Babišovy výroky řešit s předsedy dalších institucí EU

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Poslanci v návrhu rovněž vítají obnovení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér podezřelý ze zneužití evropských dotací na stavbu stejnojmenné farmy. Babiš obvinění odmítá.

Návrh poslanecké rezoluce také vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla nástroj, který by konfliktům zájmů napříště efektivně zabránil. Členské země by podle poslanců měly přijmout společný etický standard pro politiky, který by podobným situacím předešel.

Za poslední týden dostali 2500 výhružných zpráv

Členové rozpočtového výboru Evropského parlamentu - Monika Hohlmeierová (CSU), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Mikuláš Peksa (Piráti) - dostali za poslední týden na 2500 urážlivých a výhružných zpráv. V telefonickém rozhovoru s ČTK to v pátek řekla německá politička Hohlmeierová, která se zabývá možným střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

Ve strachu podle svých slov kvůli výhrůžkám nežije, ale policejní doporučení bere velmi vážně.

Babiš minulý týden političku vládní Křesťanskosociální unie (CSU) označil za pomatenou a Zdechovského s Peksou za vlastizrádce. Všem třem od té doby podle Hohlmeierové výrazně přibylo urážek a výhrůžek, které dostávají. „Když mluvíme o rozsahu a vezmu tři osoby, proti nimž to bylo především zaměřeno - Mikuláše Peksu, Tomáše Zdechovského a moji maličkost - tak jich mohlo být celkem na 2500,“ uvedla. Dodala, že zároveň dostává řadu zpráv od lidí, kteří jí vyjadřují podporu a za českého premiéra se omlouvají.

V tvrdě kritických zprávách psaných často česky, ale také německy nebo anglicky se podle sedmapadesátileté političky často objevují nacionalistické a extremistické názory. Bavorská policie zatím vyšetřuje jeden takový dopis už z konce ledna, který podle Hohlmeierové obsahuje mimo jiné vyjádření, že je nacistka a má se jí stát to samé, co nacistům po druhé světové válce.

„Díky bohu zatím nemám moc strach, nejsem příliš bázlivý člověk, ale přesto se spoléhám na odbornost bavorské policie,“ řekla také Hohlmeierová, v jejímž případě už německé úřady přijaly preventivní opatření. Nepřetržitá policejní ochrana, kterou nyní má Zdechovský, k nim ale nepatří. „V tuto chvíli díky bohu ne a také doufám, že to nakonec nebude potřeba,“ poznamenala.

Babiš znovu kritizoval Hohlmeierovou, problematice prý nerozumí. Sám to schytal za absenci na interpelacích

Slova Babiše na její adresu označuje střídavě za „trochu neuvěřitelná“, „urážlivá“, za „agresivní reakci“ nebo za něco, co je „zcela mimo to, co je přijatelné“. Sama se podle svého vyjádření nechce dostat na stejnou úroveň a reagovat urážkami, ale postupovat v klidu a vyšetřování vést nadále věcně.

Velmi ráda je Hohlmeierová za reakci německé vlády a německých politiků. Už začátkem týdne jí ministerstvo zahraničí sdělilo, že „vláda zastává pozici, že delegace parlamentu musí mít možnost klást otázky a plnit svůj úkol“. V pátek zase mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert uvedl, že politici musí mít možnost kriticky vyšetřovat, aniž by se kvůli tomu dostali do rizika. „Jsem velmi vděčná za podporu kancléřky,“ poznamenala.

Kvůli případu jí volal bavorský ministerský předseda a šéf CSU Markus Söder, z jehož strany také cítí plnou podporu. Oba si podle ní také přejí, aby nynější situace negativně nedopadla na česko-německé vztahy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!