20. června 2017 16:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Europoslankyně chce přesídlit na východ Evropy celé syrské vesnice. Kvůli lepší integraci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 186Diskuse
Německá europoslankyně za Zelené Ska Kellerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá europoslankyně za Zelené Ska Kellerová. | foto: Sarah Benke

BERLÍN/BRUSEL Celé syrské vesnice by chtěla do zemí ve východní části Evropské unie přesídlit německá europoslankyně za stranu Zelených Ska Kellerová. Mohlo by to usnadnit integraci uprchlíků, uvedla v rozhovoru poskytnutém listu Neue Osnabrücker Zeitung.

Společně relokni by tak mohli být například obyvatelé jedné syrské vesnice, naznačila Kellerová. Po ostrých reakcích na její vyjádření však popřela, že by navrhovala přesidlování celých vesnic.

Podle Kellerové by relokace celých skupin uprchlíků mohla usnadnit jejich integraci v zemích, kde téměř žádní migranti nejsou. Kellerová, která je spolupředsedkyní frakce zelených stran v Evropském parlamentu, rovněž kritizovala Česko, Polsko a Maďarsko za jejich odmítání kvót na uprchlíky.

Redaktorka regionálního listu se Kellerové zeptala, zda si opravdu myslí, že by Východoevropané podpořili její návrh posílat do jednotlivých zemí celé uprchlické skupiny, například celou syrskou vesnici do Lotyšska.

„Ten nápad se syrskou vesnicí je přece jen jednou z možností, která by se dala využít. Například v případě, když uprchlíci nechtějí jít sami do některé země, protože v ní nejsou žádní jiní uprchlíci,“ uvedla Kellerová.

„Lidé chodí rádi tam, kde už jsou jejich krajané, to činí integraci a přijetí jednodušším. Odmítání Česka a dalších států přijímat uprchlíky je v rozporu s právem EU. Proto přece Evropská komise zahájila řízení proti těmto zemím kvůli porušení smlouvy o EU,“ prohlásila europoslankyně.

Pro žadatele o azyl je jednoduší být přiděleni ve skupině

Její slova vyvolala ostré reakce, mimo jiné i českých čtenářů. Politička dnes proto musela svá vyjádření dodatečně vysvětlovat. „Nikdy nebylo předmětem debaty usídlovat celé vesnice uprchlíků v nějaké členské zemi EU proti její vůli,“ citoval političku později znovu list Neue Osnabrücker Zeitung.

Podle Kellerové ale je smysluplné přemýšlet o skupinovém přerozdělování. „U členských zemí, v nichž dosud žije pouze málo uprchlíků, je pro žadatele o azyl snadnější, když tam nejsou přiděleni jednotlivě, ale ve skupinách,“ zopakovala Kellerová hlavní myšlenku svých námětů.

Podle europoslaneckého webu političky odpovídala Kellerová v předchozím rozhovoru na dotaz, v němž novinářka hovořila o „přesídlení syrské vesnice do Lotyšska“.

„Ska nikdy nenavrhovala posílat celé vesnice do východní Evropy,“ stojí v prohlášení. „Netvrdila, že relokace celých vesnic je náležité opatření, jak jednat s členskými státy, jako jsou Česká republika, Polsko a Maďarsko, které bojkotují relokační program EU,“ píše se v komuniké s tím, že správným nástrojem je už zahájené řízení proti těmto zemím.

Evropská komise zahájila minulý týden řízení vůči Česku, Polsku a Maďarsku kvůli nenaplňování programu přerozdělování migrantů, kteří jsou v Itálii a Řecku.

ČTK
  • 186Diskuse
Najdete na Lidovky.cz