Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Euroskeptičtí Praví Finové straší Brusel

Svět

  12:54
HELSINKI - Finové dnes volí nový parlament. Předvolební průzkumy veřejného mínění předpovídají výborné umístění nacionalistické strany Praví Finové v čele s Timo Soinim. EU se obává, že protiimigrantská a protiunijní formace významně ovlivní budoucí směřování Finska.

Unie je špatná. Velkou část své rostoucí popularity založil Timo Soini, šéf strany Pravých Finů, na kritice eura a jeho pro Finy drahé záchrany. foto: Reuters

Kdyby to bylo na finských školácích a studentech středních škol, tak by se nový finský premiér jmenoval Timo Soini. Devětačtyřicetiletý předseda strany Praví Finové, vystudovaný politolog, pak zaměstnanec potravinářského koncernu, je dnes poslancem Evropského parlamentu, prvním, kterého se jeho straně podařilo do Bruselu vyslat.

Ve "stínových volbách" finské mládeže, které se v minulých dnech konaly mezi 28 tisíci žáky a studenty škol a gymnázií, za sebou Soini nechal všechny politiky zavedených finských parlamentních stran, a jen tak potvrdil vzestup své protievropské, populistické a proticizinecké formace.

Lidový vůdce
Praví Finové mají však velkou šanci vyhrát i regulérní víkendové volby a Soini by se mohl stát novým premiérem. Proti uhlazeným a vesměs příjemně vypadajícím politikům současné vlády nasazuje obtloustlý a nepřitažlivý Soini bodrý humor a jednoduchou mluvu i dělnickou image. "Je to velmi dobrý řečník, který dokáže najít cestu k masám, když i velice složité věci umí vyjádřit velice jednoduše," řekl agentuře Reuters Jan Sundverg z Helsinské univerzity.

Praví Finové

* Vznikli v roce 1995 přeměnou Finské agrární strany a etablovali se jako nacionalistická a populistická strana. Zatím měli 6 z 200 poslanců parlamentu.

* Podle předvolebních průzkumů by se umístili s 18 procenty druzí. Na vedoucí Národní koalici ztrácejí v průzkumech pouhá tři procenta a jejich podpora stále roste.

Kvůli své pověsti lidového vůdce bydlí i s rodinou na jednom z chudších předměstí Helsinek. A jak poznamenává agentura Reuters, dodržuje svůj styl i ve fotbale, kde je fanouškem anglického "dělnického klubu" Millwall.

Přestože se v rétorice a plánech jeho strany vyskytují i levičácké prvky, například zvýšení daní pro nejbohatší Finy, zdanění kapitálových příjmů, ještě vyšší daně na alkohol, nejsou jeho Praví Finové stranou proletariátu.

Třetinu voličů této původně venkovské strany totiž dnes tvoří Finové s příjmem nad 50 000 euro ročně. Ty Praví Finové oslovují neutralistickou, proticizineckou a protiunijní rétorikou. U cizinců žádá nejen omezení imigrace (i Finy trápí v posledních letech především příliv Romů), ale také jejich rychlou asimilaci. Té má být docíleno také škrtnutím peněz na menšinovou kulturu. Heslo "V zemi musí všichni žít podle finských obyčejů" slaví úspěch i mezi bohatými Finy.

Protiunijní postoje Pravých Finů slaví nevídaný úspěch zvláště v posledních měsících, kdy Finsko, jediný severský člen eurozóny, musí přispívat do záchranných fondů na bankrotující Řeky, Iry a nejnověji Portugalce. To Soini využívá a prohlašuje, že pokud se k moci dostane jeho strana, finskou pomoc zastaví.

Soini může změnit názor
To by Unii přineslo velké potíže a zpochybnilo by to poslední záchranný plán, jenž má spasit Portugalsko. Jak však uvádí Reuters, nemusí to být tak žhavé. Soini se totiž v minulých letech ukázal nejen jako bezbřehý populista. V otázce jaderné energetiky se sice vysmál stavbě nového finského reaktoru, avšak jako poslanec Evropského parlamentu hlasoval pro stavbu nových reaktorů v Unii - když se tvrdilo, že to sníží cenu proudu. Pokud se Soinimu podaří finiš a jeho strana bude nejsilnější v novém parlamentu, bude chtít být premiérem.

A jak říkají i jeho spolustraníci, v tom případě by mohl za určitých podmínek podpořit i finskou účast na záchranných fondech eura. "Pokud se dojde k určitým změnám, může svůj postoj přezkoumat," řekl Reuters Raimo Vistback, Soiniův přítel a spoluzakladatel strany.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat