Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dohoda s Íránem? Evropa s Ruskem se neshodnou na stavu jednání

Svět

  19:53
Vídeň - Evropské mocnosti a Rusko se liší v pohledu na dosažený pokrok při rozhovorech o podmínkách oživení jaderné dohody s Íránem z roku 2015, od níž před třemi lety odstoupily Spojené státy. Zatímco podle Evropy dál chybí dohoda v nejdůležitějších bodech, Moskva očekává úspěch do několika týdnů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Teherán uvedl, že již existuje shoda na zrušení části protiíránských sankcí. Jednání, která diplomaté zainteresovaných stran vedou ve Vídni, byla podle očekávání odročena na pátek, informovala v sobotu agentura Reuters.

Írán začal obohacovat uran na 60 procent. Porušuje tak mezinárodní dohodu o jaderném programu

Dohodu, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat.

Současný šéf Bílého domu Joe Biden dal najevo, že se USA k jaderné dohodě opět připojí, ovšem až poté, co se k plnění jejích podmínek opět vrátí íránská strana.

Íránský jaderný provoz v Natanzu se stal terčem teroristického útoku, tvrdí jeho šéf. Incident se obešel bez obětí

K rozhovorům ve Vídni se minulý měsíc sešli zástupci Íránu, Británie, Francie, Německa, Ruska a Číny. S americkými představiteli odmítl Teherán jednat napřímo. Hlavní neshody se týkají toho, jaké sankce budou Spojené státy muset zrušit a jaké kroky bude muset učinit Írán, aby se vrátil k plnění dohody.

„Máme hodně práce a málo zbývajícího času. S ohledem na to jsme tento týden doufali ve větší pokrok,“ sdělili Reuters přední diplomaté ze tří evropských zemí, které se jednání účastní. „Musíme ještě dosáhnout shody v nejdůležitějších bodech. Úspěch není v žádném případě zaručen, není ale nemožný,“ uvedli.

‚Už nelze ztrácet čas.‘ Jednání o jaderné dohodě s Íránem budou pokračovat ve Vídni příští týden

Dodali, že věří v nalezení kompromisu do 21. května, kdy vyprší platnost dohody o monitoringu íránských jaderných zařízení mezi Teheránem a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v pátek prohlásil, že vídeňské rozhovory jsou „v nejasném bodě“, tedy že není zřejmé, zda povedou k dohodě.

„Neměli bychom očekávat průlom v následujících dnech,“ řekl v sobotu po jednání ruský velvyslanec při MAAE Michail Uljanov s tím, že vyjednavači se znovu sejdou v pátek. „Jednoduše potřebujeme pokračovat v každodenní diplomatické práci a máme všechny důvody očekávat, že konečný výsledek bude úspěšný a že přijde docela brzy, do několika týdnů,“ míní ruský diplomat.

Šéf agentury pro atomovou energii se s Íránem dohodl na pokračování omezené spolupráce

Hlavní íránský vyjednavač Abbás Arákčí dnes podle íránských státních médií uvedl, že jednání „přirozeně trochu zpomalilo“, i tak ale postupuje kupředu. Dodal, že diplomaté dosáhli předběžné dohody na tom, že bude zrušena většina sankcí vůči íránským jednotlivcům a institucím. Odstraněny by podle něj měly být i sankce proti bankám, těžebnímu sektoru a dalším odvětvím v Íránu.

„Sankce proti íránskému energetickému sektoru, včetně ropy a plynu, či vůči automobilovému průmyslu, finančnictví, bankovnictví a přístavům, to všechno by mělo být zrušeno na základě dosavadní dohody,“ uvedl Arákčí.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat