27. listopadu 2010 18:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropa demonstrovala proti škrtům. Statisícové davy vyšly do ulic

Demonstrace proti škrtům v Itálii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti škrtům v Itálii | foto: ČTK

Masové demonstrace proti sociálním škrtům, jimiž evropské vlády čelí následkům hospodářské krize a tvrdým požadavkům mezinárodních finančních institucí, pořádaly v sobotu odborové centrály a opoziční strany v Irsku, Itálii, Maďarsku a Rakousku.

V Římě protivládní protest přivedl do ulic desetitisíce lidí, maďarská opozice chystá protestní vlnu odporu na jaro. Největší pochod proti omezování sociálních programů uspořádali odboráři v Dublinu.

V irském hlavním městě se sešlo kolem 50.000, ale podle odborářských odhadů až 150.000 lidí. Mohutný pochod svolaly odbory na protest proti plánovaným vládním škrtům a proti zvyšování daní. Mezi transparenty nechyběly výzvy k odstoupení vlády a zastavení "diktátu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu". Někteří z protestujících požadovali uvěznění ministrů odpovědných za nynější hospodářské problémy země.

Demonstrace proti škrtům v Irsku

Shromáždění odboráři se vydali na pochod k místní hlavní poště, historickému srdci Dublinu, kde byla v roce 1916 vyhlášena irská nezávislost. V zemi se čtyřmi miliony obyvatel, a navíc za trvalého sněžení a chladného větru, podle dublinského tisku tak početnou demonstraci nepamatují.

Odpor irské veřejnosti vyvolává hlavně úsporný program vlády, který předpokládá zrušení 24.700 míst ve veřejném sektoru, zavedení daně na vodu, snížení minimální mzdy, škrty v sociálních dávkách a postupné zvýšení daní.

Plán, o kterém má hlasovat parlament za necelé dva týdny, označily odbory za cestu do doby kamenné a vyhlášení války proti lidem s nízkými příjmy.

Demonstrace proti škrtům v Irsku

Dublinská policejní správa varovala, že masový průvod mohou zneužít extremistické síly k vyvolání nepokojů. Na 700 povolaných policistů vybavených těžkými vozidly a vrtulníkem ale proti demonstrantům nezasáhlo a akce se obešla bez násilí. Demonstranti se v 16:00 SEČ v klidu rozešli.

Protestovalo se i v Maďarsku
Vládní politika úspor vyprovokovala masové akce i v Maďarsku. V Budapešti velkou protivládní demonstraci do místní sportovní arény svolala opozice vedená Maďarskou socialistickou stranou. Její předseda Attila Mesterházy varoval vládu premiéra Viktora Orbána, že pokud nezmění svou "šílenou" politiku, uspořádá opozice na jaře bouřlivé demonstrace.

Demonstrace proti škrtům v Itálii

Opozice v Maďarsku odmítá především změny v důchodovém systému, kde vláda postátňuje soukromé penzijní fondy a nutí jejich klienty, aby se do konce ledna vrátili plně do státního penzijního systému. Také další kroky, jako ohlášené zavedení rovné daně a omezení pravomocí ústavního soudu, mnozí občané vnímají jako hrozbu pro demokracii.

V Římě protestovaly desetitisíce lidí
Proti hospodářské nestabilitě a nezaměstnanosti protestovaly i desetitisíce obyvatel Říma. Bylo mezi nimi mnoho studentů protestujících proti reformě školství. Výpravy jak z průmyslového severu, Turína či Parmy, tak z chudšího jihu, z Palerma či Caserty, pochodovaly ulicemi hlavního města na výzvu Italské všeobecné konfederace práce (CGIL), která má asi pět milionů členů.

Demonstrace proti škrtům v Itálii

CGIL prohlásila, že neuvede žádná čísla ohledně účasti. Oznámila jen, že vyjelo 2100 autobusů a 13 zvláštních vlaků, aby do Říma přivezly 110.000 až 120.000 demonstrantů.

Několik tisíc lidí se shromáždilo také ve Vídni, kde byly terčem jejich kritiky vládní škrty ve vzdělávání, zdravotnictví a sociálních dávkách.

Ve Vídni se demonstruje proti škrtům

Policie odhadla počet demonstrujících na dva až tři tisíce. Podle organizátorů se má demonstrace opakovat v úterý, kdy bude rakouský parlament rozpočtové škrty projednávat.

ČTK, Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?