Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

‚Evropa je naší společnou budoucností’. Lídři 27 zemí EU se sešli v Římě

Svět

  11:47aktualizováno  12:01
ŘÍM - Odhodlání pokračovat v Evropě společně i po odchodu Velké Británie v sobotu v Římě potvrdili vrcholní představitelé 27 členských států Evropské unie. V den 60. výročí podpisu římských smluv, které se staly základem evropské integrace, se lídři sedmadvacítky v deklaraci přihlásili k myšlence, že EU musí být jednotná a nedělitelná.

Kancléřka Merkelová při příjezdu foto: Reuters

Prohlášení shrnující společnou vizi pro budoucnost EU podepsali představitelé bloku ve stejném sále paláce na římskem Kapitolu, kde byly před 60 lety uzavřeny římské smlouvy. Evropská unie by podle nich měla být za deset let bezpečná, prosperující, konkurenceschopná a sociálně odpovědná. Text rovněž zmiňuje, že jednotlivé země postupují sice za jedním cílem, ale v případě potřeby různým tempem a s různou intenzitou.

V osobně laděném projevu šéf unijních summitů Donald Tusk zdůraznil, že jen jednotná Evropa může být vzhledem ke zbytku světa suverénní a garantovat nezávislost členským státům a svobodu občanům.

Papež František s předsedou Evropského parlamentu Antonio Tajaninem
Lucemburský premiér Xavier Bettel a jeho manžel Gauthier Destenay

„Evropa jako politická entita bude buď jednotná, nebo nebude vůbec,“ prohlásil Tusk. Pro miliony občanů evropských států není podle něj EU „o sloganech, procedurách a regulacích“, ale je garantem, že svoboda, důstojnost, demokracie a nezávislost nejsou jen snem, ale každodenní realitou.

Českou republiku na neformálním summitu reprezentoval premiér Bohuslav Sobotka.

Schůzka v Římě se koná bez účasti Britů, kteří ve středu zahájí proces vystoupení z EU. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker loňské rozhodnutí Britů z bloku odejít v sobotu v Římě označil za tragédii. Zbylé členské státy nyní zdůrazňují, že „Evropa je naší společnou budoucností“.

Před šesti desetiletími „otcové zakladatelé“ ze šesti západoevropských zemí při podpisu římských smluv neřešili otázky vícerychlostní Evropy či odchodu z unie, upozornil v sobotuTusk.

25.března 2017 v 11:57, příspěvek archivován: 25.března 2017 v 11:59

Římská deklarace: EU silnější a odolnější prostřednictvím větší jednoty a vzájemné solidarity. https://t.co/xcpimWRr9C https://t.co/0yQT08oz4T

„Přes všechny tragické okolnosti nedávné historie se rozhodli plně věřit v jednotu Evropy. Měli Kolumbovu odvahu vplout do neznámých vod a objevit nový svět. Tak mi řekněte, proč bychom měli nyní ztrácet víru ve smysl jednoty? Jen proto, že se stala realitou, že nás začala nudit a unavovat?“ zeptal se předseda vrcholných unijních jednání politiků v sále, kde v březnu 1957 tehdejší západní Německo, Francie, Itálie, Nizozemsko, Belgie a Lucembursko podepsaly v Palazzo dei Conservatori takzvané římské smlouvy, tedy dohody o vytvoření Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!