Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Evropa je už Ukrajinou unavená. A já to chápu, přiznává kyjevský politolog

USA

  6:00
KYJEV - Prokuraturu a soudy na Ukrajině stále ovládá mafie. Z vysokých funkcí odcházejí gruzínští reformátoři, včera prezident Porošenko dosadil do křesla generálního prokurátora svého člověka, Jurije Lucenka. Lidé jsou nespokojeni se svými peněženkami, které jsou třikrát tenčí než před rokem. Přesto ukrajinský politolog Volodomyr Fesenko v rozhovoru s LN tvrdí: „Věci se ubírají správným směrem, ale jde to ztuha.“

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vpravo) hovoří v parlamentu s novým generálním prokutárem Jurijem Lecenkem. foto: ČTK

LN: Nesršíte ani nenávistí k Rusku, ani nevidíte za každým stromem Američana, který Ukrajinu řídí. S tímto postojem jste ale osamocen. Ukrajinci se dělí do dvou znepřátelených táborů. Je v dohlednu národní usmíření?
Mýlíte se. Toto rozdělení je dnes už mýtus. Obě krajní skupiny, které máte na mysli – jedna výrazně promoskevská a druhá jasně prozápadní, představují menšinu. Do roku 2014, do Majdanu, platilo to, co říkáte. Teď je těch, které děsí vstup do EU, tím spíš do NATO, jen od 7 do 12 procent. Navíc i v této malé skupině je typické něco, co je charakteristické pro Ukrajince obecně – hodnotová ambivalentnost. Koncem roku 2013 jsme prováděli sociologická šetření ohledně evropské integrace. Jeden obyvatel Doněcka to shrnul geniálně: „Duší a srdcem jsem za Rusko, rozumem za Evropu.“

Respektovaný politolog

  • Jeden z nejrespektovanějších ukrajinských politologů Volodymyr Fesenko (1958) vystudoval historii na Charkovské státní univerzitě, později se účastnil několika stáží v zahraničí, především v USA a Kanadě. Přednášel politologii a sociologii na řadě ukrajinských vysokých škol.
  • V současnosti se věnuje hlavně sociologii a politologickým prognózám. K událostem na Ukrajině zaujímá neutrální stanovisko, hovoří plynně rusky i ukrajinsky.
Volodymyr Fesenko.

LN: Evropané Majdanu fandili. Teď už jsou z neustálých krizí unaveni a jen málokdo vám věří...
Chápu únavu z Ukrajiny. Teď je ale situace jiná než před rokem 2014. Všechno zlé je pro něco dobré. Krym a Donbas jsou obsazeny. Ale díky tomu je vyloučeno, aby se prorusky orientovaní politici zmocnili parlamentu. Je to trochu paradox, ale jejich voliči jsou okupováni jejich spojenci.

LN: Je hlavním neúspěchem kabinetu boj s korupcí?
Na korupci si Ukrajinci už dávno zvykli. Lidem vadí chudoba, ne korupce. Ostatně, i mnozí prostí občané jsou do korupce zapletení. Kromě té velké je i malá korupce, každodenní. Každý platí nebo bere a ví, jak problémy s pomocí nevelkých částek vyřešit. Na ministerstvu dostává střední úředník tři tisíce hřiven měsíčně. Nemůže z toho žít, pokud si nějak nepřivydělá. Zcela prorostla politika s byznysem. Dvě třetiny poslanců parlamentu byli byznysmeni a vnímali své poslání jako podnikatelský projekt, ze kterého musejí mít užitek. Lidé v chudých regionech navíc bohaté s oblibou volili. Mysleli si, že když je někdo šéf firmy, umí řídit i okres. Ale to je špatný předpoklad.

LN: Ale po posledních volbách se složení parlamentu změnilo...
Změnilo, ale byznysmeni pořád tvoří polovinu poslaneckého sboru. Byznys ovlivňuje všechny politické síly. Jedna zásadní změna se přece jen udála a je nevratná. Na Ukrajině se probudila po Majdanu občanská společnost.

Jednání ministrů zahraničí o ukrajinské krizi. Zleva Sergej Lavrov (Rusko),...
Příslušník SBU kontroluje bezpečnost v síni kyjevského parlamentu.

LN: Přesto se nedaří zbavit korupce prokuraturu a soudy. Proč?
V 90. letech minulého století začali prokurátoři fungovat jako mafie. Zahajovali trestní řízení proti podnikatelům a pak za úplatu zavírali spisy do sejfů. Kdokoliv mohl být kdykoliv zatčen a pak se musel vykoupit. Je to nejvíc zkorumpovaná část státní správy. Zatímco policie byla totálně obnovena a funguje díky gruzínským reformátorům skvěle, soudci a prokurátoři zaujali kruhovou obranu. Vědí proč. Já osobně vím, jak bydlí okresní prokurátor nedaleko Kyjeva. Jeho dům má hodnotu přes tři miliony dolarů.

Saakašvili hrozí: Odejdu, Porošenko sabotuje reformy a chrání loutky oligarchů

LN: Nebáli se ani ukazovat, že jsou takto bohatí?
Nebáli se. Ale teď už se bojí. Byla vytvořena antikorupční kancelář, už dva významní prokurátoři byli zatčeni a čeká je soud. Bohužel generální prokuratura je hájí. Mají totiž společné máslo na hlavě. A ti, kdo se na prokuratuře postavili proti nim, byli vyhozeni. Gruzínský tým, který měl za úkol prokuraturu vyčistit, byl namísto toho sám odstraněn.

LN: A jak to skončí?
Dobře. Ale ne hned. I prezident Porošenko a jeho lidé sice slovně podporují reformu a čistku v prokuratuře, ale ve skutečnosti si myslí, že úplně nezávislý prokurátor není nic pro ně. Protože ani oni nejsou bez chyb a nemohou se nechat ohrožovat nějakou nezávislou prokuraturou.

LN: Prý existoval i ceník...
Dokonce se vžil termín „zajít k soudci“. Znamenalo to dát mu při zahájení trestního stíhání sto tisíc dolarů. Dnes už to není snadné.

Velkolepá akce za malé peníze. Havel vylepšuje kredit Čechů v Kyjevě

LN: Zatčení zkorumpovaného soudce ale ještě neznamená, že bude potrestán...
Bohužel ne. Poslední případ je ukázkový. Zatkli starostu Vyžgorodu, města nedaleko Kyjeva. Měl si vzít úplatek milion eur. Šlo o pozemek, který byl určen ke stavbě domů. Starostu ale propustili na kauci, což je nyní obvyklá praxe. Advokáti zadrženého se domluví se soudcem i prokurátorem, jaká výše kauce by mu vyhovovala. Za to oběma zaplatí „spropitné“. Takových případů je řada. Zatýkání je na denním pořádku, ale odsouzených jako šafránu. Lidé jsou pobouřeni.

LN: Nedovede nespokojenost davy opět na Majdan? Mezi lidmi je teď mnoho zbraní...
Takové nebezpečí existuje. Věřím ale, že přednost dostanou volby. Třeba i předčasné. Nevím, proč se jich v Evropě tak bojíte. V příštích volbách by se do parlamentu zase dostalo víc občanských aktivistů a méně podnikatelů. Nedávno bylo v konkurzu zvoleno vedení protikorupční kanceláře. Prokuratura se zoufale snažila tam dostat své lidi, ale veřejnost tomu zabránila a prosadila nezávislé odborníky. Jeden z nich bránil doněcké letiště. Těžko uplatíte takového člověka.

Ukrajina tedy postupuje pomalu kupředu. Snaží se, ale jde to ztuha.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!