Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozžhavená Evropa. Španělsko opanují vedra 44 stupňů, Švédsko zakusí třicítky

Základ je pitný režim. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Základ je pitný režim. | foto: Shutterstock

BERLÍN/BARCELONA/STOCKHOLM Praskají koleje, klimatizace selhává. A to Evropu čekají vedra ještě větší. Vrchol nastane podle meteorologů v pondělí. Horký vzduch z Afriky může teplotu ve Španělsku vyhnat až na 44 stupňů Celsia.

Třicetistupňová horka dorazí také do Skandinávie. Švédsko ve čtvrtek prožilo nejteplejší den letošního roku, ve Stockholmu bylo 26 stupňů Celsia. Podle meteorologů bude dnes v metropoli ještě tepleji a na jihu země se rtuť teploměru přiblíží k hranici třiceti stupňů, kterou zřejmě překoná v sobotu.

Vrchol veder v Evropě nastane podle meteorologů v pondělí, kdy by horký vzduch proudící z Afriky mohl vyhnat teplotu ve Španělsku až na 44 stupňů Celsia, uvedla španělská mutace listu The Local. Extrémní teploty budou poté v této jihoevropské zemi panovat nejméně devět dní.

Vodu, vodu, vodu

Zdravotnické úřady po celé Evropě před víkendem varují obyvatele, aby se vyvarovali pobytu na přímém slunci a aby pili dostatek tekutin. Úřady se rovněž obracejí na rodiče, aby ani krátce nenechávali své děti v autech bez dozoru, neboť ty by mohly kvůli vysoké teplotě rychle zkolabovat.

V Maďarsku počínaje páteční půlnocí začne platit pětidenní výstraha třetího, tedy nejvyššího stupně, uvedla agentura MTI. Od pondělí do středy předpovídají maďarští meteorologové teploty až 38 stupňů Celsia.

Problémy na železnici

Problémy s tropickými teplotami má železnice. Německý dopravce Deutsche Bahn ve čtvrtek uvedl, že na dálkových trasách selhala klimatizace ve zhruba desítce starších souprav expresních vlaků. Obzvláště citelně bylo postiženo spojení mezi Berlínem a Amsterodamem. 

V západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko muselo být odstaveno pět regionálních a dálkových vlaků, u nichž se chlazení porouchalo. Německé dráhy problémy s nefunkční vzduchotechnikou řeší každoročně, poznamenala DPA. Například během vlny veder v roce 2010 se v několika dnech porouchala klimatizace v 50 rychlících.

Kolejiště a 80 stupňů

Extrémně vysoké teploty působí potíže i rakouským drahám ÖBB. Ve čtvrtek odpoledne musely být kvůli popraskaným a zdeformovaným kolejím na několik hodin částečně uzavřeny tratě spojující Tyrolsko s Vorarlberskem a Bavorskem. 

Mluvčí ÖBB Rene Zumtobel uvedl, že kolejiště se na přímém slunci rozpálí až na teplotu 80 stupňů Celsia. Dodal, že dnes vyjede zvláštní cisternový vlak, který bude kritické tratě kropit vodou.

Vysoké teploty, které podle meteorologů dosáhnou v Rakousku v nadcházejících dnech až 37 stupňů Celsia, představují značnou zátěž i pro silnice, ve kterých kamiony snadno vyjedou koleje. Silničáři se proto vozovky snaží pomocí kropicích vozů ochladit.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!