Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropa omezuje pohyb i setkávání. Irové mají lockdown, Španělům boj s covidem znesnadňuje politika

Lidé s rouškami na hlavním nádraží v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé s rouškami na hlavním nádraží v Berlíně. | foto: Reuters

Praha Místní „lockdowny“, noční zákazy vycházení, ale jen málokde zcela zavřené obchody či školy. Evropské státy přistupují k druhé vlně koronaviru různě, snahou je nezadusit ekonomiku.

Německo

Zemi s tradičně disciplinovaným obyvatelstvem se zatím daří zvládat podzimní návrat koronaviru velmi dobře. Němci na to jdou metodicky: oblasti, kde průměr nově nakažených za sedm dní přesáhne 50 lidí na 100 000 obyvatel, mají přísnější omezení – např. se smí setkat nejvýše 10 lidí a je omezena otevírací doba restaurací a barů.

Lidé v Kolíně nad Rýnem s rouškami na obličejích.

Lidé v Kolíně nad Rýnem s rouškami na obličejích.

Tam, kde je číslo 35 a výše, je nutné mít zakrytá ústa a nos i na veřejnosti, pokud není možné udržet „bezpečný odstup“. Celoplošná nařízení výrazněji narušující hospodářský život neexistují. K zatím nejtvrdším omezením sáhl před několika dny alpský okres Berchtesgaden. Sto tisíc tamějších obyvatel nyní může opouštět své domovy „pouze v nejnutnějších případech“, zavřely školy, restaurace, divadla i hotely. Turisté museli oblast opustit.

Ve snaze omezit infekci Německo zakázalo vstup na své území občanům některých evropských států, pokud nemají čerstvý negativní test na koronavirus. To je případ i Česka.

Slovensko

Protivirová opatření byla na Slovensku doposud o něco mírnější než ta v Česku, což odpovídalo mnohem nižší intenzitě nákazy. Ve čtvrtek však premiér Igor Matovič oznámil nová opatření. Od soboty do 1. listopadu se tak vyrazně omezí volný pohyb lidí, kteří nebudou mít negativní test na koronavirus. Doposud platí, že není omezen pohyb obyvatel mimo bydliště, žáci prvního stupně chodí do školy. Restaurace smí podávat jídla a nápoje podobně jako v Česku pouze „přes okénko“ a roušky jsou povinné i venku v intravilánech měst a obcí.

Protesty na Slovensku.

Protesty na Slovensku.

Slovenská vláda si hodně slibuje od celoplošného testování obyvatelstva, jehož hlavní fáze chce uskutečnit příští víkend, na přelomu října a listopadu. „Pilotní projekt“ však proběhne již tuto sobotu a neděli v nejvíce postižených okresech na Oravě a také v Bardejově a okolí.

Spojené království

Protivirová opatření ve Spojeném království jsou komplikovaná složitou administrativní strukturou: každá z historických zemí (Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko) má totiž svá vlastní pravidla. V Anglii platí třístupňový systém, založený na intenzitě výskytu viru. V nejvíce postižených regionech mj. platí zákaz setkávání lidí z různých domácností, zavřené jsou např. herny či noční podniky.

Lidé na ulici v SOHO postávají v hloučku.

Lidé na ulici v SOHO postávají v hloučku.

Restaurace, které servírují také jídlo, však mohou zůstat otevřené. Do nejvyššího třetího stupně zatím „spadly“ metropolitní oblasti Liverpoolu, Manchesteru a hrabství South Yorkshire, všechny ležící na severu Anglie. Ještě mnohem tvrdší opatření zavádí od dnešního večera Wales. Zavřít tam musí prakticky všechny firmy kromě těch, které jsou „nezbytně nutné pro chod země“, a podobné je to i s dojížděním na pracoviště.

Irsko

Zřejmě aktuálně nejtvrdší opatření proti koronaviru v Evropě zavedlo ve čtvrtek Irsko. Jejich úhelným kamenem je zákaz pohybu obyvatel do větší než pětikilometrové vzdálenosti od místa bydliště. Zavřené jsou všechny obchody kromě potravin a lékáren, činnost musela dočasně ukončit i většina provozovatelů služeb. Nesmějí se konat žádné „vnitřní“ akce s výjimkou svateb a pohřbů, i na nich je ale omezen počet účastníků. V jedné z nejkatoličtějších zemí světa se dokonce nemohou konat ani bohoslužby – kostely ale zůstávají otevřené alespoň pro individuální návštěvu.

Španělsko

Boj s nákazou v jedné z koronavirem nejhůře postižených zemí světa znesnadňují časté spory mezi centrálním levicovým kabinetem a regionálními vládami – zejména v případech, kdy jsou místní vlády řízené pravicovými stranami. V minulých týdnech byl omezen pohyb z Madridu (který patří mezi nejhůře postižené části země) do ostatních částí Španělska, „uzavřeno“ zůstává také několik měst v regionu Kastilie-León včetně Burgosu a Leónu.

Davy učitelů stály v Madridu fronty kvůli testům na koronavirus.

Davy učitelů stály v Madridu fronty kvůli testům na koronavirus.

V separatistickém Katalánsku jsou zavřené bary a restaurace, v noci nesmí fungovat obchody s nonstop provozem. Nově přibyla na seznam oblastí, které aplikují vlastní přísnější opatření, Navarra pod Pyrenejemi.

V řadě španělských regionů platí povinnost mít zakrytá ústa a nos úplně všude na veřejnosti, včetně např. pláží.

Itálie

Také na Apeninském poloostrově se protivirová opatření liší region od regionu. Aktuálně nejtvrdší omezení platí v lidnaté Lombardii a také v Kampánii – v obou oblastech lidé nesmí v noci mezi jedenáctou hodinou večerní a pátou ranní vůbec vycházet ven.

Pasažéři hromadné dopravy v Říme musí mít nasazenou roušku.

Pasažéři hromadné dopravy v Říme musí mít nasazenou roušku.

Některá města, například Janov či Neapol, nařídila nosit roušky ve všech veřejných prostorech.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...