28. ledna 2019 16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropa se štěpí na Východ a Západ, varuje Klaus. Rusko je pro něj důležitým hráčem

Václav Klaus přichází na oslavu svých 77. narozenin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus přichází na oslavu svých 77. narozenin. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vídeň Bývalý český prezident Václav Klaus v pondělí ve Vídni varoval před štěpením na „Východ a Západ“ v rámci Evropy. Prohlásil to ve svém příspěvku na konferenci Com.Sult v prostorách rakouského ministerstva zahraničních věcí, uvedla agentura APA. Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová ve svém projevu vyjádřila přání, aby Evropa ve vztahu k Číně a USA posílila svoji „globální roli“.

„Má země není méně evropská než západní státy jako Irsko,“ prohlásil český exprezident ve svém příspěvku nazvaném „Mezi Východem a Západem - budoucí role Evropy.“ Vyjádřil se též k Rusku, které chápe jako „důležitého hráče“ pro EU.

Ohledně brexitu český politik podle APA zalitoval, že mezi EU a Londýnem nepanuje při vyjednáváních o vystoupení Británie z unie dostatek „spolupráce“ a žertem nabídl své zkušenosti z dělení Československa. Kritizoval také smlouvu o užší spolupráci Francie a Německa, kterou kancléřka Angela Merkelová a prezident Emmanuel Macron podepsali minulý týden v západoněmeckých Cáchách.

Na konferenci Com.Sult debatují v pondělí a v úterý prominentní osobnosti o ústředních hospodářských výzvách a možnostech Evropy. Konference nese podtitul „Vídeňský kongres“ ve zjevné narážce na historické setkání evropských diplomatů po napoleonských válkách.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz