11. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropa slaví konec války. Podívejte se na desítky unikátních fotografií mapujících její průběh

Američtí vojáci na snímku z 26. září 1918. Drží své pozice při spojenecké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí vojáci na snímku z 26. září 1918. Drží své pozice při spojenecké... | foto: ČTK

Paříž/Londýn V neděli si Evropa připomene sté výročí ukončení první světové války. Čtyřletý konflikt, při němž zahynulo asi 18 milionů lidé, oficiálně skončil 11. listopadu 1918 v 11 hodin, kdy začalo platit příměří na všech frontách. Připomeňte si události první světové války na sérii 66 snímků zveřejněných právě k tomuto výročí, které vám server Lidovky.cz přináší.

Turečtí vojáci na snímku z roku 1915 stojí frontu na vodu z fontány, která se...
Němečtí vojáci přestřihávají ostnatý drát na neznámém místě.

V Paříži na neděli chystají slavnostní vojenskou přehlídku a obřad, na který francouzský prezident Emmanuel Macron pozval představitele států, které se války zúčastnily. Do metropole nad Seinou tak přijede i americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimír Putin, kteří se na okraj oslav sejdou na pracovním obědě.

Macron přednese projev symbolicky v 11 hodin, poté zahájí německá kancléřka Angela Merkelová třídenní Pařížské mírové fórum, kde bude Česko zastupovat premiér Andrej Babiš.

Konec války si připomene slavnostním ceremoniálem také Londýn, přítomna bude královna Alžběta i další členové panovnické rodiny. Na návštěvu přijede německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ve Varšavě, jež si připomíná výročí stoleté vzniku meziválečné republiky, chystá vláda pochod městem. Vedení Varšavy původně akci nacionalistům zakázalo, soud ale rozhodnutí zvrátil.

První světová válka 1914-1918

■ Záminkou k válce se stal atentát na rakouského následníka trůnu Ferdinanda d’Este 28. června 1914 v Sarajevu spáchaný srbským nacionalistou Gavrilem Principem.

■ O měsíc později vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku a do konfliktu se záhy zapojila většina evropských zemí.

■ Proti sobě stály Ústřední mocnosti (Rakousko-Uhersko a Německo) a Dohoda(Spojené království, Francie a Rusko). Itálie, původně spojenec Rakouska, vstoupila do války v roce 1915 na straně Trojdohody.

■ Bojovalo se na několika frontách: na západě, kde probíhaly vleklé a velmi krvavé zákopové boje, ve východní Evropě, na Balkáně a v severní Itálii.

■ V roce 1917 na straně Dohody vstoupily do války USA.

■ Do války se zapojili i českoslovenští legionáři, zejména v bojích v Rusku a severní Itálii.

■ Válka skončila vítězstvím Dohody. Příměří bylo podepsáno 11 .listopadu v Compiégne, čímž konflikt skončil.

■ Celkové ztráty na životech se odhadují na 18 milionů.

Lidové noviny