Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Extrémní horka ničí úrodu. ‚Ještě jsem neviděl vinnou révu spálenou vedrem jako včera,‘ říká francouzský vinař

Vlna veder udeřila i na jihu Francie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlna veder udeřila i na jihu Francie. | foto: ČTK

Paříž/Řím/Berlín Část Evropy dál zápasí s vysokými teplotami, kvůli snaze klimatizovat a s tím spojené vyšší poptávce po energii se objevují i sporadické výpadky elektřiny. Na jihu Francie pak hasiči likvidovali asi 60 požárů, uvedla v sobotu agentura AFP o bilanci v departementu Gard. V pátek v této oblasti padl rovněž absolutní teplotní rekord pro Francii, když v obci Gallargues-le-Montueux naměřili 45,9 stupně Celsia. Na neděli meteorologové ve Francii předpovídají ochlazení, někde až o deset stupňů.

Vysoké teploty, vítr a extrémní sucho přispěly na jihu Francie ke vzniku požárů, kvůli nimž muselo být zmobilizováno 710 hasičů. Přes noc bylo v terénu také zhruba 180 záchranářských vozidel. I v noci se přitom teplota pohybovala kolem 30 stupňů. Požáry na jihu Francie zničily 11 domů a spálily na 620 hektarů porostu.

Ještě v sobotu ráno některé požáry nebyly pod kontrolou, zejména v obcích Garons a Saint-Gilles. Požáry zničily také čtyři kůlny, čtyři mobilní domy a zabily čtyři koně.

Děti si hrají ve fontáně v Paříži.
Vodních radovánek si užívají zejména děti.

Hasičům z departementu Gard se s pomocí kolegů ze sousedních departementů podařilo „uchránit stovky lidských životů a obydlí“, uvedli v sobotu hasiči. Lehce zraněn byl podle nich jeden obyvatel a 11 hasičů.

V pátek byl v kantonu Quissac zatčen muž podezřelý v souvislosti s jedním z požárů. Nakonec byl hospitalizován, vazba kvůli jeho duševnímu stavu nepřicházela v úvahu.

Agentura AFP uvedla, že vlna veder způsobila v jižní Francii značné škody na vinicích. Předseda vinařského sdružení departementu Hérault Jérôme Despey řekl, že horko „vysušilo bobule a spálilo listy“. Vinná réva je podle něj vůči vysokým teplotám odolná, současná vedra ale byla extrémní. „Jsem vinařem 30 let. Nikdy jsem neviděl vinnou révu spálenou vedrem tak jako včera: je to působivé,“ řekl Despey.

Extrémní teploty mají první oběti

Velkou část Evropy sužují vedra už téměř týden. Požáry i oběti na životech jsou hlášeny z Francie, Španělska nebo Itálie. Například Milán se potýká s občasnými výpadky elektřiny v obchodech a restauracích, které se snaží více klimatizovat. Kvůli vedru se o 35 procent zvýšila návštěvnost lékařské pohotovosti, ve většině případů kvůli potížím v důsledku přehřátí organismu.

Ve Francii už v souvislosti s vedry zemřelo nejméně osm lidí, v Itálii podle různých zdrojů dva či tři lidé, ve Španělsku dva. Většinou šlo o starší lidi, ve Francii ale kvůli horku zemřel také jeden dělník na stavbě. Ve Španělsku platí výstraha před požáry ve 34 z 50 provincií. V Katalánsku na severovýchodě země už rozsáhlý požár strávil na 6500 hektarů porostu.

Podle serveru France Info v sobotu Paříž a okolí zažily nejteplejší den tohoto týdne. Rtuť teploměrů se tam vyšplhala na 37 stupňů. Červnový teplotní rekord ale překonán nebyl. Nejteplejší den roku zaznamenali v sobotu v Británii. Stanice západně od Londýna naměřily kolem 34 stupňů Celsia. Už v neděli by přitom tento rekord mohl opět padnout. Očekává se teplota ještě o stupeň vyšší.

V Německu v sobotu nejvyšší teplotu naměřili s hodnotou 36,2 stupně v dolnosaském Lingenu. Ve východním Německu by mohlo být v neděli dosaženo rekordních 39 stupňů. Už v pondělí by ale na severu Německa měla rtuť teploměru klesnout mnohde až pod 20 stupňů Celsia. Jih Německa varovali meteorologové před silnými bouřkami.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.