19. června 2017 11:15, aktualizováno  14:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropané dál nesmí podnikat na Krymu. EU prodloužila sankce proti Rusku za jeho anexi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
#Náš. Krym si na Vladimira Putina už zvykl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy #Náš. Krym si na Vladimira Putina už zvykl | foto: Reuters

LUCEMBURK Evropská unie v pondělí prodloužila sankce proti Rusku. Důvodem je ruská anexe Krymu a Sevastopolu. Prodloužení bude platit do června příštího roku. Rozhodli o tom v Lucemburku ministři zahraničí zemí EU. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina v první reakci řekl, že se stanovisko Moskvy nemění - podle jeho názoru jde o nelegitimní opatření, které poškozuje i samotné země, které sankce přijaly a prodlužují.

Reakce Kremlu na tyto sankce je tradičně negativní, řekl podle agentury TASS Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. „Tak jako doposud s těmito sankcemi nesouhlasíme, nepovažujeme je za legitimní. Navíc jsme toho názoru, že tyto sankce neškodí pouze nám, ale i zemím, které jsou jejich iniciátorem,“ uvedl mluvčí.

V oznámení Rady EU, která se v pondělí sešla na úrovni ministrů zahraničí, se uvádí, že sankce přijaté poprvé v roce 2014 v reakci na anexi Krymu a Sevastopolu budou prodlouženy o další rok do 23. června 2018. V prohlášení stojí, že EU nadále protiprávní anexi odsuzuje a chce pokračovat v „politice neuznání“. Sankce se omezují na území Krymu a Sevastopolu a vztahují se na osoby z EU a společnosti působící v unii.

Zákazy se týkají dovozu zboží pocházejícího z Krymu nebo Sevastopolu do EU a investic na tato území. Evropští občané ani společnosti usazené v EU tedy nemohou koupit nemovitost na Krymu, financovat krymské společnosti ani poskytovat související služby. Na Krymu a v Sevastopolu nelze ani poskytovat turistické služby. S výjimkou mimořádných situací evropské výletní lodě nemohou vplouvat do přístavů na Krymském poloostrově.

Opatření rovněž omezuje vývoz určitého zboží a technologií pro krymské společnosti nebo pro použití na Krymu v odvětvích dopravy, telekomunikací a energetiky a týkající se vyhledávání, průzkumu a těžby ropy, zemního plynu a nerostných surovin. Nesmí být poskytována ani technická pomoc nebo zprostředkovatelské, stavební či inženýrské služby související s infrastrukturou v těchto odvětvích.

Omezení zahrnující zákaz dovozu zboží z Krymu a Sevastopolu EU zavedla v červnu 2014, v červenci pak sankce rozšířila na obchod a investice týkající se některých hospodářských odvětví a projektů v oblasti infrastruktury. Od prosince 2014 je v platnosti úplný zákaz investic, jakož i zákaz poskytování služeb cestovního ruchu na Krymu. Tato opatření Rada prodloužila loni v červnu s platností do letošního 23. června.

ČTK
  • 27Diskuse

Najdete na Lidovky.cz