Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Brusel monitoruje přiměřenost maďarských opatření v souvislosti se šířením koronavirusu

Maďarský premiér Viktor Orbán v parlamentu. foto: ČTK/AP

Brusel - Evropská komise bude monitorovat chystané zavedení mimořádných pravomocí maďarské vlády, k němuž hodlá sáhnout premiér Viktor Orbán v souvislosti s šířením koronavirové nákazy. Oznámil to ve středu mluvčí EK po videokonferenci kolegia komisařů, která se zabývala mimo jiné přiměřeností opatření zaváděných jednotlivými členskými státy. Znepokojení nad Orbánovými plány dal najevo i výbor pro občanské svobody Evropského parlamentu.
  16:00

Maďarský parlament má tento týden jednat o návrhu zákona, který předpokládá rozšíření stavu nouze, jenž byl v zemi kvůli nákaze vyhlášen na počátku března. Orbánovu kabinetu dává návrh možnost vládnout pomocí dekretů a počítá i s tvrdými opatřeními, jako je například trest vězení za šíření zpráv považovaných za nepravdivé.

„Je jasné, že jakákoli opatření musejí být striktně vyvážená a časově omezená na řešení krize,“ řekl mluvčí komise Eric Mamer, podle něhož se EK zabývala i opatřeními zavedenými či chystanými v dalších zemích. Situaci v Maďarsku bude Brusel monitorovat.

Podle kritiků je návrh zákona nebezpečný zejména právě tím, že není časově omezený. Kvůli tomu by také mohla být navrhovaná opatření velice snadno zneužitelná. Návrh počítá rovněž až s pětiletý vězením za zveřejnění nepravdivé informace, která by znepokojila veřejnost nebo mařila úsilí vlády chránit lidi. To vzbuzuje obavy nezávislých novinářů, kteří bývají maďarskými úřady často nařčeni z šíření nepravdivých zpráv.

Na EK se kvůli návrhu v úterý obrátil europarlamentní výbor pro občanské svobody, který vyjádřil nad návrhem znepokojení.

„Jsme si vědomi, že odpovědností členských států je v této složité době přijímat ochranná opatření, ale tyto kroky musí vždy zajistit respekt k základním lidským právům, hodnotám právního státu a demokracie,“ uvedl předseda výboru Juan López Aguilar.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Pronájem bytu 2+kk, Čelákovice
Pronájem bytu 2+kk, Čelákovice

Stankovského, Čelákovice, okres Praha-východ
13 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat