Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Katargate je vrchol ledovce, v EP jsou desítky agentů. Zastavit je má nový úřad

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přednáší v Evropském parlamentu. 14. září 2022) foto: Reuters

V Evropském parlamentu léta operují desítky lidí napojených na tajné služby Ruska, Íránu a dalších zemí a prosazují jejich zájmy. Jsou i mezi europoslanci, potvrzují čeští členové frakce EPP. Mluví třeba o někdejším unijním socialistovi, který v parlamentu nerušeně prosazoval silně proíránskou agendu. Podle informací iDNES.cz padl až díky katarské kauze.
  17:20

„Nejen v Evropském parlamentu, ale i v Evropské komisi jsou dohromady desítky lidí, kteří jsou napojení na ruské tajné služby a kteří manipulovali s čísly ve prospěch ruské ekonomiky. U řady z nich jste to věděli, ale u řady dalších vám spadla brada,“ uvedl na středečním setkání s novináři český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Spolu se svými kolegy z Evropské lidové strany (EPP) s odkazem na katarskou kauzu, kdy se korupce dostala až do nejvyšších pater europarlamentu, potvrdil, že zbavit se těchto lidí – europoslanců či jejich asistentů – je složité. Své lobbování za zájmy nedemokratických, nečlenských zemí totiž podle Zdechovského mohou vydávat za svůj politický názor.

„Rusové si do Evropského parlamentu chodí jak do supermarketu,“ posteskl si ještě lidovecký politik. Nejvýraznějším příkladem je podle europoslanců někdejší člen frakce Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D), který v Evropském parlamentu předkládal rezoluce na podporu Íránu, mazal tuto zemi ze zpráv o porušování lidských práv, například v případě konfliktu v Jemenu.

Jeho jméno politici uvést nechtěli, své kolegy v socialistické frakci však prý na tohoto muže upozorňovali. „Byl tu s námi sedm let. Opakovaně jsme jim to říkali, ale nic se nedělo,“ zaznělo na středečním brífinku.

Podle informací iDNES.cz je dotyčným Eldar Mamedov z frakce S&D. Tento litevský Rus dle stejného zdroje působil v ruské tajné službě GRU a dva roky také v íránských milicích. V EP pak psal o „amerických imperialistech“ a chránil ruské a íránské zájmy. Americký portál Responsible Statecraft o Mamedovi uvádí, že ještě předtím, než začal radit evropským socialistům o blízkovýchodních otázkách, pracoval jako diplomat na amerických ambasádách.

V Unii nakonec skončil. Server Politico koncem loňského prosince s odkazem na své zdroje napsal, že byl Mamedov – ne Litevec, ale Lotyš – suspendován a samotná S&D ho v rámci interního vyšetřování zahraničního vměšování do záležitostí EU předala belgické policii. Právě ta totiž infiltraci agentů třetích zemí vyšetřuje.

Politico dodává, že byl Mamedov například zastáncem tvrdého přístupu k Saúdské Arábii. Ta je regionálním rivalem Íránu i Kataru. Frakce vyšetřování spustila právě po korupčním skandálu Katargate. Dnes už bývalá místopředsedkyně EP Eva Kailiová, u které se podle tisku našly obří sumy peněz, totiž také patří k S&D. Redakce iDNES.cz požádala unijní socialisty o vyjádření, zatím ale bez reakce.

Ve středu Evropský parlament zvolil nástupce Kailiové ve funkci, stal se jím lucemburský europoslanec Marc Angel. Hlasovalo pro něj 307 kolegů. Zdržela se však třeba Michaela Šojdrová (EPP).

„Protikorupční mechanismy fungují, ale ne preventivně. Nemyslím si, že by se post místopředsedy musel hned obsazovat,“ uvedla ještě před hlasováním europoslankyně, podle níž sebereflexe S&D není dostatečná. To se podle ní projevilo i tím, že Kailiová nerezignovala a musela být odvolána.

Prevenci korupce a zahraničního vlivu v EP by měl dostat na starost nový dohledový orgán, který prosazuje předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Ta už v zájmu „vrácení důvěry evropských občanů“ v unijní instituce představila čtrnáct návrhů reforem, které by měly omezit vliv různých lobbistických skupin a přimět politiky, aby byli transparentnější v uvádění svých schůzek.

Obecně oslovení členové frakce EPP s plánovaným zastřešujícím nezávislým kontrolním orgánem souhlasí. Ale upozorňují, že vždy bude záležet na integritě každého politika. „Můžete nás pořád sledovat, dát nám kameru na hlavu, ale kdo bude chtít pravidla porušovat, ten to udělá,“ shodují se.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!