17. října 2018 16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská komise již reagovala na návrh italského rozpočtu, zamítne ho

Günther Oettinger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Günther Oettinger. | foto: Reuters

Brusel Evropská komise zamítne kontroverzní návrh italského rozpočtu na příští rok. Podle německého týdeníku Der Spiegel to řekl eurokomisař pro rozpočet Evropské unie Günther Oettinger. Komisař dodal, že návrh Říma na rok 2019 není v souladu s unijními pravidly.

Odmítavý dopis příslušného eurokomisaře pro měnové otázky, daně a cla Pierra Moscoviciho by podle listu měl do italského hlavního města doputovat ve čtvrtek nebo v pátek. Rozhodnutí v tomto duchu se očekávalo, protože se nová italská vláda tvořená pravicovou stranou Liga a protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) rozhodla zemi zadlužit mnohem více, než bylo s Evropskou unií dohodnuto.

Vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje rozpočtový schodek 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Do Bruselu jej poslala ke schválení na poslední chvíli v noci na úterý. EK má na jeho posouzení dva týdny, reagovala ale mnohem rychleji, píše list Der Spiegel.

Skutečný schodek mohl být ještě vyšší, protože odhad italského kabinetu vychází z velmi optimistických očekávání hospodářského růstu, napsal týdeník.

Rozpočtové plány italské vlády v posledních týdnech vyvolaly obavy mezi investory i kritiku ze strany EU. Zadlužení Itálie v současnosti dosahuje zhruba 131 procent HDP, takže je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku. Vládní rozpočtové plány se však na rozdíl od Bruselu setkávají v Itálii s pochopením: podle pátečního průzkumu jej schvaluje 52 procent Italů, zatímco proti je jen 38 procent z nich.

Nyní se s napětím očekává datum 26. října. Tento den by měly zveřejnit své hodnocení italské úvěrové spolehlivosti dvě velké ratingové agentury Moody’s a Standard & Poor’s.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz