Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Evropská komise zahájila řízení s Maďarskem, hrozí mu odebrání dotací

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (8. března 2022) foto: Profimedia.cz

Evropská komise formálně zahájila s Maďarskem řízení, v jehož rámci mu může odebrat část dotací z rozpočtu Evropské unie kvůli porušování principů právního státu. Oznámila to místopředsedkyně komise Věra Jourová. Unijní exekutiva v Maďarsku zjistila prohřešky, které mohou ohrozit řádné rozdělování společných peněz. Komise poprvé sáhla k využití nového mechanismu chránícího unijní rozpočet před korupcí, střety zájmů či podvody.
  18:00

EU přes odpor Maďarska a Polska přijala pravidla předloni a europoslanci dlouhodobě vyzývali k jejich rychlému uplatnění. Brusel však z politických důvodů nechtěl řízení spustit před maďarskými parlamentními volbami, které se konaly začátkem dubna.

V nich s převahou zvítězil dosavadní premiér Viktor Orbán, jehož vládě EU dlouhodobě vyčítá omezování nezávislosti justičních orgánů, plurality médií či občanské společnosti.

„Vidíme zprávy auditorů, že se evropské fondy nerozdělují spravedlivým a transparentním způsobem, vidíme nedostatek opatření proti korupci,“ popsala některé z důvodů ke spuštění procedury Jourová. Komise podle ní do Budapešti poslala dopis, v němž dala Maďarsku dva měsíce na reakci.

Unijní instituce dlouhodobě vedou s Maďarskem řízení kvůli porušování evropských hodnot. Konzervativně-nacionalistické Orbánově vládě vyčítají mimo jiné snahu o kontrolu médií, omezování nezávislosti akademických institucí či práv sexuálních menšin. Dnes zahájené řízení se má týkat výhradně případů spojených s čerpáním evropských peněz.

Komise podle Jourové k bezprecedentnímu kroku sáhla i proto, že Maďarsko se jako jedna z mála členských zemí EU nezapojilo do činnosti nové evropské prokuratury, která má vyšetřování podvodů či korupce spojené s evropskými fondy na starosti.

„My nemáme na Maďarsko jedinou páku, abychom jej přiměli zahájit vyšetřování a trestní řízení,“ řekla Jourová s odkazem na řadu případů, v nichž úřad pro boj s podvody OLAF doporučil vyšetřit podezřelé rozdělování unijních peněz v zemi.

Pokud by Budapešť problémy pojmenované komisí nevyřešila, může EK navrhnout odebrání části unijních fondů. Toto opatření by musela schválit kvalifikovaná většina členských zemí.

EU dlouhodobě vyčítá problémy spojené s právním státem také Polsku, u něhož však podle Jourové komise neeviduje zásadní nedostatky související s unijními fondy.

Šéf Orbánovy kanceláře Gulyás ve středu oznámil, že maďarská vláda dopis oznamující spuštění mechanismu prostuduje a podrobný názor k němu sdělí na pravidelném čtvrtečním tiskovém brífinku. Vláda nyní podle Gulyáse může říci jen tolik, že maďarští voliči dali najevo své jasné rozhodnutí ve volbách 3. dubna. V nich jasně zvítězila Orbánova strana Fidezs.

Lidé dali najevo, že Maďarsko musí zůstat mimo válku na Ukrajině, že Maďaři by neměli platit cenu za válku a že prioritou je ochrana dětí před „jakoukoli formou sexuální propagandy“.

„Tato témata jsou pro vládu červenou čárou, u níž nemůže dělat žádné ústupky,“ řekl Gulyás. Dodal, že na čtvrtečním brífinku se vláda podrobně vyjádří také k tématům, u nichž je ochotna ke kompromisům.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat