Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Evropská komise se staví proti uzavírání hranic, jak tomu učinilo Česko. Varuje před důsledky

Svět

  13:50aktualizováno  18:39
Brusel - Úplné uzavírky hranic narušují životy lidí a volný přeshraniční obchod. Světová zdravotnická organizace (WHO) je navíc nevnímá jako nejefektivnější opatření v boji proti koronaviru, prohlásila v pátek předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Odkazovala tak na Česko a další země, které v posledních hodinách v rámci prevence šíření koronaviru přestávají přes své hranice pouštět cizince.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. foto: REUTERS/Vincent Kessler

Brusel podle ní dává přednost zdravotním kontrolám na hranicích, pro které připraví společnou unijní strategii.

Ukrajina hlásí první oběť koronaviru. Rakousko uzavírá vše kromě lékáren, potravin, trafik a pošt

„Mají silný společenský a hospodářský dopad, narušují životy lidí a přeshraniční obchod,“ kritizovala uzavírky hranic von der Leyenová. Komise je podle ní v kontaktu se členskými zeměmi a chce je přesvědčit o tom, aby volily „přiměřená opatření“.

„Co můžeme udělat a co bychom měli udělat je provádět kontroly zdravotního stavu, ať již na vnějších hranicích, na vnitřních hranicích nebo v rámci území členských států,“ míní šéfka unijní exekutivy.

Ministři vnitra zemí EU v pátek o návrhu debatovali s komisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johanssonovou. Ta jim přednesla návod, kterým by se podle komise mohly jednotné kontroly na hranicích řídit.

O uzavírání hranic musíte informovat Brusel

„Pokud by země zavedly zdravotní kontroly na vnitřních hranicích, nebude to považováno za věc, kterou by musely oznamovat,“ prohlásila Johanssonová. Naopak pokud se rozhodnou přes hranice nepouštět obyvatele některých zemí, musí o tom Bruselu dát vědět.

Bojujeme o čas a nemocniční lůžka, vysvětlují vědci. V Itálii už dávají přednost těm s největší šancí na přežití

Podle velvyslance při EU Jakuba Dürra, který Česko na ministerském jednání zastupoval, se v pátek členské země snažily řešit některé konkrétní problémy, které jsou s omezeními na hranicích spojeny. Zvláště komplikovaná situace je v současnosti na hranicích Itálie, která je nejzasaženější evropskou zemí.

„Na hranicích s Itálií například stojí několik týdnů kamiony vezoucí léky či zdravotnické pomůcky, tak není dobré je tam několik týdnů držet,“ popsal jedno z témat jednání český diplomat. Zvláště Rumunsko a Bulharsko, odkud pochází velká část řidičů zmíněných kamionů, podle něho žádaly o urychlení probíhajících kontrol.

Autor: