8. října 2018 12:42, aktualizováno  22:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská komise očekává rychlé vyšetření vraždy bulharské novinářky. ‚Šlo o extrémně odporný čin,’ míní prokurátor

V Bulharsku zavraždili třicetiletou novinářku Viktoriji Marinovovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Bulharsku zavraždili třicetiletou novinářku Viktoriji Marinovovou. | foto: Twitterový účet webu investigativní žurnalistiky Bivol (@BivolBg)

Brusel Evropská komise čeká rychlé a důkladné vyšetření brutální vraždy bulharské novinářky Viktorije Marinovové. Podle mluvčího komise je třeba nejen usvědčit pachatele, ale také jednoznačným způsobem určit, zda důvodem vraždy byla práce třicetileté zaměstnankyně regionální televize TVN.

Tělo Marinovové se našlo v sobotu ve městě Ruse, kde novinářka žila. Vyšetřovatelé dosud pracují se všemi možnými verzemi spáchání vraždy, žena byla před smrtí velmi pravděpodobně znásilněna, surově bita a škrcena.

Některá bulharská média připomněla, že Marinovová při své práci upozorňovala na korupci a na podvody například s fondy EU. Jejím posledním příspěvkem byl rozhovor s bulharským a rumunským novinářem, kteří spolupracovali při zkoumání korupční aféry odhalující tunelování unijních fondů bulharskou společností GP.

V Bulharsku byla zavražděna investigativní novinářka regionální televize TVN...
Lidé zapalují svíčky, aby uctili památku zavražděné bulharské novinářky...

Pachatele se zatím nedaří dopadnout, experti nyní sestavují jeho psychologický profil, napsal server rusemedia.com. Na mimořádné schůzce v Ruse v pondělí o případu jednali bulharský ministr vnitra Mladen Marinov a generální prokurátor Sotir Cacarov. Podle Cacarova existuje několik vyšetřovacích verzí a policisté všechny prověřují, hledají svědky a provádějí výslechy. „V tomto stadiu musíme být opatrní. Ne proto, že bychom neměli co říci, ale proto, že každé nerozvážně pronesené slovo může zhatit naši práci,“ uvedl generální prokurátor. „Jedna věc je ale jistá. Šlo o extrémně brutální a odporný čin,“ dodal.

Policisté objevili nejprve stopy krve, sluchátka a vlasy, poblíž se nacházela sportovní obuv. Asi pět až šest metrů od tohoto nálezu leželo tělo zavražděné. Podle všeho si žena šla zaběhat, když ji útočník přepadl.

Na zavražděnou novinářku, matku sedmileté dcery, v pondělí večer vzpomínaly stovky lidí v několika městech po celém Bulharsku. V Ruse, kde k činu došlo, umístili u jednoho z památníků její fotografii a pokládali k ní růže a svíčky. Někteří z účastníků piety vyzývali úřady, aby neodmítaly verzi, že důvodem k usmrcení Marinovové byla její práce. „Doufám, že pravda vyjde najevo a že pachatel, či pachatelé budou nalezeni a bude je čekat spravedlivý trest,“ uvedla Teodora Šopovová, která u pomníku zapálila svíčku.

V Sofii se lidé shromáždili na pietní akci před jedním z kostelů. Jedna z přítomných, Kristina Petkovová, si postěžovala, že Bulhaři mají nulovou důvěru v místní úřady. „Ať již bude výsledek vyšetřování (smrti novinářky) jakýkoli, lidé tomu nebudou věřit,“ citovala ji agentura AP.

Jedná se o třetí vraždu novináře v některé z členských zemí Evropské unie za uplynulých 12 měsíců. Loni v říjnu připravila nálož nastražená v automobilu o život maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou. Letos v únoru nájemný vrah zastřelil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku.

Podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase je třeba zajistit, aby novináři byli všude v EU v bezpečí. Schinas připomněl slova předsedy komise Jeana-Claudea Junckera, který nedávno zdůraznil, že v EU musí být svoboda slova svatá, protože demokracie nemůže bez svobodného tisku existovat.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz