27. května 2019 17:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská komise pravděpodobně zahájí kroky vůči Itálii kvůli jejímu dluhu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | foto: Reuters

BRUSEL Evropská komise příští středu pravděpodobně zahájí disciplinární kroky vůči Itálii kvůli jejímu rostoucímu dluhu, který porušuje pravidla Evropské unie. Uvedli to v pondělí podle agentury Reuters dva nejmenovaní činitelé z eurozóny.

Podle zdroje agentury Bloomberg obeznámeného se situací Evropská komise zvažuje, že příští týden podá návrh na zahájení disciplinárního řízení s Itálií, což by mohlo otevřít cestu pro vyměření pokuty ve výši až 3,5 miliardy eur (90,5 miliardy Kč).

Podle rozpočtových pravidel EU by měly členské země udržovat dluh pod 60 procenty HDP. V Itálii se dluh pohybuje kolem 132 procent HDP, což představuje více než dvojnásobek stanoveného limitu, upozorňuje Bloomberg.

Obavy z disciplinárního řízení vedly v pondělí k poklesu cen akcií italských bank i hodnoty dluhopisů italské vlády. Rozpočtové neshody mezi Bruselem a Římem měly již v loňském roce negativní dopady na finanční trhy. Italské vládě se před několika měsíci podařilo disciplinární řízení odvrátit, když slíbila omezení výdajů.

ČTK