Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
25. května 2006 8:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská komise: Temelín je bezpečný

Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Velké zklamání připravila Evropská komise rakouským odpůrcům Temelína. Místo očekávané podpory rakouských požadavků na vylepšení bezpečnosti elektrárny či její odstavení dala za pravdu českým expertům považujícím bezpečnostní standard JETE za dostatečný.

Vyplývá to z oficiálního dopisu, který zaslal rakouské poslankyni Evropského parlamentu Evě Lichtenbergerové komisař EU pro energetiku Andris Piebalgs. Dopis, jehož obsah včera citovala některá rakouské média, má být oficiálním vyjádřením celé Evropské komise ke kauze Temelín.

„Podle znalostí komise byla firmou Westinghouse provedena všechna dohodnutá opatření v oblasti kontrolních a bezpečnostních systémů elektrárny,“ napsal Piebalgs. Úroveň bezpečnosti Temelína podle něj prověřilo ještě před zahájením komerčního provozu celkem dvacet inspekcí Mezinárodní agentury pro atomovou energii a dalších mezinárodních organizací, které na elektrárně nenašly závažné nedostatky.

Piebalgs ale zároveň upozornil, že Evropská komise byla ve sporu o Temelín pouze zprostředkovatelem, nikoliv smluvním účastníkem dohody mezi Českem a Rakouskem, uzavřené před šesti lety v rakouském Melku. Nemůže tedy vydávat žádná závazná stanoviska, která by měla celý spor rozhodnout.

„Zprostředkovací role neobsahuje hodnocení technické bezpečnosti Temelína,“ uvedl komisař. Samotný melský proces, v němž se obě strany dohodly na dodatečné prověrce bezpečnostní úrovně elektrárny a vzájemné, nadstandardní výměně informací, však komise podle Piebalgse považuje za „transparentní“.

Rakouské zklamání
Mezi rakouskými politiky i ekologickými aktivisty způsobil dopis pozdvižení. Rakouští odpůrci JETE totiž dosud předpokládali, že to bude právě Evropská komise, která donutí Česko vylepšit bezpečnost Temelína.

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel se totiž v Melku dohodl s českým protějškem Milošem Zemanem, že společná expertní skupina ještě jednou detailně prověří všechna možná rizika spojená s provozem elektrárny. Zeman slíbil, že pokud studie odhalí vážné bezpečnostní nedostatky, Temelín nebude spuštěn do komerčního provozu.

Problém dohody byl však v tom, že zatímco čeští experti doporučili nakonec jen drobné a později realizované úpravy, část jejich rakouských kolegů volá po poměrně rozsáhlých konstrukčních změnách. Smlouva z Melku ale neobsahuje žádný návrh řešení pro případ, že se odborníci ve studii zcela neshodnou. Rakouští aktivisté proto doufali, že se na jejich stranu postaví Evropská komise. Ta dala ale nakonec za pravdu české straně.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...