Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská komise: Temelín je bezpečný

Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Velké zklamání připravila Evropská komise rakouským odpůrcům Temelína. Místo očekávané podpory rakouských požadavků na vylepšení bezpečnosti elektrárny či její odstavení dala za pravdu českým expertům považujícím bezpečnostní standard JETE za dostatečný.

Vyplývá to z oficiálního dopisu, který zaslal rakouské poslankyni Evropského parlamentu Evě Lichtenbergerové komisař EU pro energetiku Andris Piebalgs. Dopis, jehož obsah včera citovala některá rakouské média, má být oficiálním vyjádřením celé Evropské komise ke kauze Temelín.

„Podle znalostí komise byla firmou Westinghouse provedena všechna dohodnutá opatření v oblasti kontrolních a bezpečnostních systémů elektrárny,“ napsal Piebalgs. Úroveň bezpečnosti Temelína podle něj prověřilo ještě před zahájením komerčního provozu celkem dvacet inspekcí Mezinárodní agentury pro atomovou energii a dalších mezinárodních organizací, které na elektrárně nenašly závažné nedostatky.

Piebalgs ale zároveň upozornil, že Evropská komise byla ve sporu o Temelín pouze zprostředkovatelem, nikoliv smluvním účastníkem dohody mezi Českem a Rakouskem, uzavřené před šesti lety v rakouském Melku. Nemůže tedy vydávat žádná závazná stanoviska, která by měla celý spor rozhodnout.

„Zprostředkovací role neobsahuje hodnocení technické bezpečnosti Temelína,“ uvedl komisař. Samotný melský proces, v němž se obě strany dohodly na dodatečné prověrce bezpečnostní úrovně elektrárny a vzájemné, nadstandardní výměně informací, však komise podle Piebalgse považuje za „transparentní“.

Rakouské zklamání
Mezi rakouskými politiky i ekologickými aktivisty způsobil dopis pozdvižení. Rakouští odpůrci JETE totiž dosud předpokládali, že to bude právě Evropská komise, která donutí Česko vylepšit bezpečnost Temelína.

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel se totiž v Melku dohodl s českým protějškem Milošem Zemanem, že společná expertní skupina ještě jednou detailně prověří všechna možná rizika spojená s provozem elektrárny. Zeman slíbil, že pokud studie odhalí vážné bezpečnostní nedostatky, Temelín nebude spuštěn do komerčního provozu.

Problém dohody byl však v tom, že zatímco čeští experti doporučili nakonec jen drobné a později realizované úpravy, část jejich rakouských kolegů volá po poměrně rozsáhlých konstrukčních změnách. Smlouva z Melku ale neobsahuje žádný návrh řešení pro případ, že se odborníci ve studii zcela neshodnou. Rakouští aktivisté proto doufali, že se na jejich stranu postaví Evropská komise. Ta dala ale nakonec za pravdu české straně.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...