Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská policie prolomila šifrovanou komunikační síť zločinců, zadržela díky tomu stovky lidí

Pašování drog - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pašování drog - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Haag Evropská policie prolomila šifrovanou komunikační síť využívanou organizovaným zločinem, zadrženy díky tomu byly stovky lidí a zabaveny v přepočtu stovky milionů korun a desítky zbraní. Ve čtvrtek o tom informovala unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.

„Bylo to, jako bychom seděli u stolu se zločinci, kteří se mezi sebou baví,“ citovala agentura AP Jannine van den Bergovou, které je šéfkou nizozemské policie. Eurojust zase přirovnal sledování komunikace ke čtení zpráv přes rameno, aniž by si někdo něčeho všimnul. Policisté tak měli ihned informace o chystaném pašování drog, prodeji zbraní, ale i o zabíjení či mučení.

Rozsáhlé mezinárodní vyšetřování začalo v roce 2017, kdy francouzská policie začala objasňovat případy používání telefonů využívající zabezpečenou komunikační síť EncroChat. Vyšetřovatelům se podařilo šifrování prolomit, a získat tak přístup ke komunikaci uživatelů sítě.

Díky informacím z toho zdroje zadržela britská policie 746 lidí, zabavila 54 milionů liber (1,6 miliardy korun), 77 střelných zbraní a přes dvě tuny drog.

Vyšetřování v Nizozemsku prozatím vedlo k zadržení více než stovky lidí a zabavení více než osmi tun kokainu a 1,2 tuny pervitinu. Odhaleno bylo také 19 laboratoří na výrobu syntetických drog a zabaveny byly desítky zbraní.

Šifrovanou platformu využívalo po celém světě 60 000 lidí, z toho podle britské policie 10 000 jen v Británii. Provozovatel služby podle evropské policejní služby Europol všem klientům poslal 13. června zprávu s varováním, že systém byl prolomen a že jim doporučuje telefonů se zbavit. Europol dále uvedl, že EncroChat prodával zabezpečené telefony za zhruba 1000 eur a za dalších 1500 eur měsíčně pak nabízel připojení k celosvětové šifrované síti.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...