Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská unie vyhodila miliony z okna, propaganda byla rasistická

Svět

  14:23
BRUSEL - Propagační video Evropské unie, na kterém běloška čelí agresivnímu asiatovi, Indovi a černochovi, vyvolalo takový rozruch, až ho nakonec Evropská komise odstranila ze serveru YouTube. Klip, který vyšel na 127 000 eur (3,16 milionu korun) se totiž divákům zdál rasistický. Video přitom mělo představovat unii jako tvůrkyni světového míru.

Propagační video EU, které je údajně rasistické foto: youtube.com

Videoklip, který vykazuje jasnou inspiraci kultovním snímkem Kill Bill režiséra Quentina Tarantina, zachycuje trojici mužů z řad etnických menšin, kteří se připravují s pomocí bojových umění na klání s osamělou běloškou.

Žena se ale zmnoží a její kopie vytvoří kolem mužů kruh. Útočníci pak upustí zbraně a ženiny žluté šaty se změní v 12 hvězd Evropské unie.

Evropská komise vyjádřila politování nad tím, že videoklip byl shledán rasistickým, a omluvila se za něj. "Tento klip nebyl v žádném případě zamýšlen jako rasistický a my samozřejmě litujeme toho, že byl tak pochopen," podotkl generální ředitel EK pro rozšíření Stefano Sannino.

"Omlouváme se všem, koho případně klip urazil. Vzhledem k těmto polemikám jsme se rozhodli okamžitě zastavit tuto kampaň a videoklip stáhnout," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Sannino uvedl, že reakce cílové skupiny mladých lidí od 16 do 24 let, "kteří chápou zápletky a témata filmů a videoher týkajících se bojového umění", byla pozitivní.

Ve svém prohlášení ale Sannino přiznal, že někteří další lidé "vyjádřili znepokojení ohledně poslání" tohoto videoklipu. Na nahrávku podle britského deníku Daily Telegraph přišly tisíce stížností, jejichž autoři argumentovali, že videoklip propaguje spíš "imperialismus" a "stereotypy" než "sousedskou politiku" EU.

Čím víc nás je, tím jsme silnější

Ve videoklipu je vidět žena, jak prochází prázdným skladištěm. Náhle před ni seskočí muž z východní Asie ovládající kung-fu. Nato se objeví mistr bojového umění kalaripajat z jihoindického státu Kérala a míří na ni svou šavlí.

Nakonec vrazí dveřmi dovnitř černoch s dready věnující se brazilskému bojovému umění capoeira a začne k ní metat hvězdy.

ČTĚTE TAKÉ:

Žena se na trio chvíli klidně zahledí a pak se rozdělí do 12 totožných verzí sebe samé, jimiž útočníky obklíčí, takže ti nakonec složí své zbraně a rezignovaně se posadí na zem se zkříženýma nohama.

Na závěr se žena prostřednictvím počítačové animace změní ve vlajku Evropské unie se sloganem "čím víc nás je, tím jsme silnější".

Eura vyhozená oknem

"(Tento videoklip) začal přehlídkou bojových umění a skončil tak, že všechny postavy daly najevo vzájemný respekt v pozici vyjadřující mír a harmonii," vysvětlil Sannino. "Tento žánr byl vybrán, aby přitáhl mladé lidí a aby zvýšil jejich zájem o důležitou část politiky Evropské unie," dodal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nezávislý institut Open Europe označil klip za přinejmenším "velmi podivný". "Je nedomyšlený a otázkou zůstává, zda by se měly utrácet peníze za takovéto věci a zda může skutečně podpořit rozšíření (EU)," prohlásil analytik Raoul Ruparel z centra Open Europe.

"Evropská unie je obvykle celkem politicky korektní, takže toto je poněkud neočekávané," dodal.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
BOREC NA OPRAVY STROJŮ AŽ 28.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Mohlo by vás zajímat