30. srpna 2018 11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská unie potřebuje rozvíjet vztahy s Ruskem, řekl Macron. Kvůli stabilitě

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron. | foto: ČTK

HELSINKY Evropská unie potřebuje rozvíjet strategické vztahy s nejbližšími sousedy, včetně obranné sféry, aby se zajistila větší stabilita. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek při návštěvě Finska prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron, který v této souvislosti vyzval k modernizaci vztahů EU a Ruska. Francouzský prezident pak oficiálně pozval Vladimira Putina na listopadové připomenutí výročí konce 1. světové války.

„Je v našem zájmu, aby Evropská unie měla strategické vztahy s Tureckem a s Ruskem, které přinesou stabilitu,“ prohlásil Macron na tiskové konferenci, kterou v Helsinkách uspořádal společně se svým finským protějškem Saulim Niinistöem.

Ruský prezident pak odpověděl na pozvání Macrona, že návštěvu Francie zvažuje. Oznámil to ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin a Macron se naposledy setkali v červenci v Moskvě při příležitosti finálového utkání mistrovství světa ve fotbale, které hostilo Rusko a vyhrála Francie.

Macron přicestoval do Finska z Dánska. Kromě setkání s prezidentem Niinistöem má na programu i schůzku s premiérem, kterým je Juha Sipilä.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz