17. května 2019 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská unie prodlouží Sýrii sankce proti režimu prezidenta Asada. Budou trvat do června 2020

Syrský prezident Bašár Asad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský prezident Bašár Asad. | foto: AP/ČTK

BRUSEL Evropská unie o rok prodloužila sankce proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Rada EU, která reprezentuje členské státy, to v pátek uvedla v tiskové zprávě. Sankce tak budou platit do června 2020 a vztahovat se budou na 70 subjektů a 270 lidí.

Unie zároveň ze seznamu vyškrtla pět zemřelých lidí, jakož i dva subjekty, z nichž jeden přestal existovat a u druhého už neshledává důvody k uvalení omezujících opatření.

Na osoby uvedené na seznamu se vztahuje zákaz cestování a zmrazení majetku, neboť jsou podle EU odpovědné za násilné represe vůči civilnímu obyvatelstvu v Sýrii, podporují Asadův režim, mají z něj prospěch, nebo jsou spojeny s osobami, které tak činí.

EU na Sýrii také uvalila ropné embargo, omezuje určité investice a zmrazila majetek syrské centrální banky držený v EU. Omezuje také vývoz zařízení a technologií, jež by mohly být použity k vnitřním represím nebo pro monitorování či odposlechy internetové nebo telefonní komunikace.

Rada EU v pátek také zopakovala, že je odhodlána nalézt trvalé a věrohodné řešení vleklého syrského konfliktu prostřednictvím dialogu všech zúčastněných stran v OSN.

Válka v Sýrii, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Před propuknutím konfliktu měla Sýrie podle odhadů Světové banky 20,8 milionu obyvatel. O život za války přišlo asi půl milionu lidí, dalších 11 milionů jich bylo nuceno opustit své domovy.

Do bojů se na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz