26. října 2018 8:52, aktualizováno  16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron se vyslovil pro sankce proti viníkům vraždy novináře Chášukdžího

Francouzský prezident Emanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emanuel Macron. | foto: ČTK

PRAHA Francouzský prezident Emmanuel Macron se vyslovil pro rozsáhlé sankce Evropské unie vůči viníkům vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího; samotný čin označil za velmi zneklidňující. Macron to řekl na tiskové konferenci po páteční schůzce se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim v Bratislavě. Za demagogickou ovšem zároveň označil možnost, že by se sankce vztahovaly pouze na prodej zbraní. K zastavení zbrojního exportu do Saúdské Arábie kvůli kauze Chášukdží vyzvalo v posledních dnech ostatní unijní země Německo.

„Jakmile budeme znát skutkový stav, musí (sankce) nastat vůči konkrétním osobám, které mají podíl na vraždě. Musí být na úrovni celé Evropské unie,“ uvedl Macron. Dodal, že evropská odpověď na vraždu novináře by měla přijít až po odhalení viníků, kteří jsou za čin odpovědni.

Případné sankce by podle Macrona měly být širokospektrální a na úrovni celé EU. Za demagogickou označil možnost, že by evropský blok přistoupil například pouze k zastavení prodeje zbraní Saúdské Arábii. Řekl rovněž, že otázka prodeje zbraní nemá nic společného s vraždou reportéra.

„To, co se stalo novináři Chášukdžímu, je velmi zneklidňující. Vždy jsme bránili svobodu tisku,“ uvedl francouzský prezident.

Chášukdží zmizel po návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie nejprve tvrdila, že novinář budovu opustil. Až po dvou týdnech Rijád přiznal, že muž na konzulátu zemřel, a nakonec i saúdskoarabští představitelé otevřené hovoří o tom, že žurnalista byl zavražděn.

Evropská unie se nebude ohlížet na země, které ji chtějí blokovat, prohlásil Macron

Češi a další občané zemí visegrádské čtyřky (V4) by si měli vzít za své heslo „Evropa jsme my“. Členské státy by měly přestat dělat z Evropské unie obětního beránka, na kterého svalují vinu, když se jim to hodí. EU potřebuje další integraci a nebude se ohlížet na země, které by ji chtěly jen blokovat. V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny a další tři média ze zemí V4 to uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron před návštěvou Prahy.

„Nemůžeme využívat evropský rozpočet, aniž bychom připustili solidaritu například v oblasti migrace. Nemůžeme se snažit snižovat svůj příspěvek do evropského rozpočtu, aniž bychom chápali, co s sebou nese jednotný trh. Pokud chceme Evropu zabít, pak pokračujme takto dál,“ řekl Macron. Evropa podle něj není jednosměrná. Je to oboustranný závazek, který umožňuje všem zvyšovat svou suverenitu, a ne ji snižovat. Státy V4 se k přijímání uprchlíků v rámci EU staví negativně a Macron je za jejich přístup v minulosti kritizoval.

Macron byl v rozhovoru dotázán na postoje Česka, které odmítá vznik společného rozpočtu pro eurozónu nebo si přeje snížit plánovaný víceletý rozpočet EU. Macron uvedl, že hluboce respektuje specifika a rozhodnutí každého. Pro odblokování Evropy nabízí Macron dvě zásady. Žádný stát nesmí být vyloučen z žádného projektu a každý musí mít možnost účastnit se od začátku nebo až později spolupráce v různých oblastech. „Jsem přesvědčen, že Česko má chuť být v tomto srdci Evropy, která jde vpřed a chrání občany,“ zdůraznil. Připomněl přitom, že Česko je v schengenském prostoru a je součástí stálé spolupráce v obraně.

Macron se v rozhovoru zmínil také o euru, které podle něho má být měnou všech společných států. „Silná eurozóna, která po brexitu bude představovat 85 procent HDP unie, je v zájmu nás všech,“ řekl. Na dotaz, zda se země bez eura neocitnou na okraji, odpověděl, že žádný rozpor a přehlížení zemí nevidí. Ze zemí V4, kam patří kromě Česka ještě Polsko, Maďarsko a Slovensko, platí eurem pouze Slovensko.

Vést dialog

„Nejsou zde dvě kategorie členských států, ani Východ a Západ, ani staré a nové členské země. Jsou jen konkrétní projekty v oblasti obrany, digitalizace a prohlubování eurozóny a společné ambice. Tyto projekty spolupráce musí být otevřené pro všechny, kdo mají odvahu jít vpřed. To je to srdce Evropy, které chci vytvořit,“ řekl francouzský prezident.

V rozhovoru se vyjádřil také k situaci v Maďarsku. Evropský parlament 12. září přijal většinou hlasů doporučení, aby členské země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Podle Macrona je vývoj právního státu v Maďarsku znepokojivý. „Nemůžeme odsuzovat rozpočtový deficit a neodsuzovat demokratický deficit!“ poznamenal. Zdůraznil také, že smyslem řízení podle článku 7 není trestat, ale vést dialog a upozorňovat.

Macron přijede do Prahy v pátek večer u příležitosti oslav stého výročí založení Československa. Setká se s prezidentem Milošem Zemanem i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Do Česka přiletí ze Slovenska, kde se také sejde s prezidentem a premiérem. Pro Macrona, který je v úřadu od května 2017, to bude první oficiální návštěva Česka.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.