19. srpna 2010 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská unie se v tichosti rozšíří. Až o pět milionů lidí

Viktor Orbán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ/PRAHA  Zítra vstupuje v platnost novela maďarského zákona o občanství, která umožní získat milionům Maďarů za hranicemi maďarské pasy a stát se jak občany Maďarska, tak Evropské unie.

Maďarsko, kde od zítřka vstupuje v platnost novela zákona o občanství, včera oznámilo, že od října začne masivní kampaň na internetu. Jejím cílem bude vysvětlit výhody a podmínky získání maďarského pasu, o nějž budou moci požádat všichni, kdo prokáží maďarský původ a znalost maďarštiny.

"Žadatelé o maďarskou státní příslušnost najdou na zvláštním webu všechny informace a budou si moci také stáhnout potřebné formuláře," uvedl včera podle agentury MTI Tamás Wetzel, ministerský zmocněnec pro otázky občanství. Žádosti bude od 15. října zpracovávat zvláštní úřad, který bude zaměstnávat dvě stě lidí. Agentura MTI uvedla, že vláda Viktora Orbána očekává, že už během prvního roku platnosti zákona se počet maďarských občanů díky tomuto zákonu rozšíří o dvěstě až čtyřista tisíc, tedy dvě až čtyři procenta desetimilionové populace Maďarska.

Zákon vyvolal protesty především na Slovensku, kde žije půlmilionová maďarská menšina, která tvoří kompaktní osídlení příhraničních regionů a asi desetinu obyvatelstva; daleko větší zájem se ale očekává v jiných zemích. Výrazně větší zájem budou mít třeba rumunští Maďaři, kterých jsou téměř dva miliony a kteří díky maďarským pasům získají přístup na pracovní trh unie, jenž je Rumunům zatím většinou zapovězen.

Největší zájem však už nyní projevují Maďaři v zemích, které v EU ještě nejsou. V Srbsku a na Ukrajině, kde žijí mnohasettisícové maďarské menšiny, bude maďarský, tedy unijní pas obrovskou výhodou – Ukrajina má vůči EU dokonce stále vízovou povinnost.

Tiché rozšíření unie
V unii vyvolává maďarský záměr velké obavy především u bohatých západních států, které se obávají přílivu imigrantů a pokoutního rozšíření unie až o pět milionů lidí. Podobně jako Maďarsko totiž postupují i další země. Rumunsko hromadně přiděluje rumunské, tedy unijní pasy občanům sousedního Moldavska, kde 70 procent obyvatel (2,7 milionů lidí) tvoří etničtí Rumuni. Všichni mají teoreticky na rumunské občanství právo, 120 tisíc z nich už rumunský pas získalo a 800 000 o něj požádalo.

Podobně postupuje i Bulharsko, které přiznává občanství bulharské menšině v Makedonii (všichni slovanští Makedonci jsou podle některých pohledů Bulhaři) či statisícům Turků, kteří byli v osmdesátých letech vyhnáni z Bulharska.

Advantage Consulting, s.r.o.
MATERIAL PLANNER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 37 000 - 37 000 Kč