Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Evropské unie se brzy ujme rozpadající se Belgie. Zadlužená a bezvládná

Svět

  15:07
BRUSEL - Češi si za pád vlády během předsednictví Evropské unii vysloužili od některých partnerů a komentátorů tvrdou kritiku nebo alespoň nechápavé kroucení hlavou. Belgie se stejné role, kterou zastávali Češi v první půlce loňska, ujme v červenci. Jak si v této pozici bude počínat, je otázkou, neboť zemi sužují vážné politické turbulence, kvůli nimž se opět oživily i debaty o jejím možném rozpadu.

Odstupující belgický premiér Yves Leterme foto: Reuters

"Totální paralýza," hlásá dnes obrovskými písmeny třeba titulní strana listu Le Soir. Další podtitulky pak shrnují situaci: "Belgie už nemá vládu. BHV stále nemá řešení. Volby nic nezmění." Problém BHV (zkratka regionu s názvem Bruxelles-Hal-Vilvorde) je jakousi pomyslnou špičkou pyramidy problémů, které desetimilionovou zemi tvořenou vlámsky hovořícím severem (Vlámsko), francouzsky hovořícím jihem (Valonsko) a dvojjazyčným Bruselem ležícím uprostřed, dlouhodobě sužují.

V tomto složitém případu jde ve zkratce o práva frankofonních občanů žijících ve vlámských částech, o s tím spjaté nutné ústavní reformy, které požaduje nejvyšší belgický soud, a o skutečnost, že vlámské a valonské strany nejsou schopné se na řešení dohodnout. Jejich spory vedly k tomu, že už tak křehká dosavadní vláda, mimo jiné již několikátá za posledních pár let, podala demisi, kterou král Albert II. přijal.

Co bude dál?
Tak přesně na to se teď Belgičané, ale nejen oni snaží najít odpověď. Možná budou předčasné volby, možná zůstane v provizorním módu ve funkci sbor premiéra Yvese Leterma, možná bude pověřen někdo jiný pokusem o sestavení vlády. Záleží na králi a jeho poradcích, s čím přijdou.

"Sire, spoléháme na vás!" hlásá titulek úvodní strany listu DH Les Sports, který na zdůraznění krize zbytek strany pokryl černou barvou. Jenže zřejmé je, že ať už bude řešení jakkoli šalamounské, nelze asi očekávat, že by se mohlo obejít bez kritiků, ať už to budou Valoni, Vlámové, extremisté, zastánci rozpadu či naopak zachování Belgie nebo někdo další.

Kromě toho, že kvůli politické krizi hrozí zemi potýkající se s obrovským zadlužením, které bylo jedním z důvodů současných hospodářských trablů Řecka, ekonomické dopady politické nestability, je třeba brát na zřetel i již zmiňované blížící se šestiměsíční belgické předsednictví EU. O tom, že politickou nestabilitou není radno dráždit EU, která shodou okolností právě v Belgii má svá hlavní sídla, by mohli vyprávět Češi.

Zadlužená Belgie (ilustrační foto)

Když padl kabinet Mirka Topolánka na jaře loňského roku a byl vystřídán uprostřed výkonu prestižní předsednické role "úřednickým" týmem Jana Fischera, tak se Praha ocitla na pranýři mnoha analytiků i politiků jako neodpovědná země, která dává všanc blaho EU. Ač se ukázalo, že Fischerův kabinet na ten Topolánkův relativně bez potíží navázal a naskočil rychle a podle řady analytiků i efektivně do rozjetého předsednického vlaku, určitou pachuť to na hodnocení českého předsednického vystoupení v EU zanechalo.

Belgičané, kteří patří k zakladatelům EU, jsou ale v trochu jiné situaci. V minulosti už unii šéfovali, mají s ní vzhledem k jejímu sídlu úzké vztahy, nejsou považováni za potížisty. Uvědomují si i důležitost této role. Ta se však od českého panování výrazně změnila. V platnost totiž vstoupila lisabonská smlouva, která fungování institucí reformovala, přičemž předsednictví díky těmto změnám přišlo o část lesku, které dříve mělo. Summitům tak třeba už nepředsedá premiér předsednické země, nýbrž nově vzniklý unijní prezident, kterým je náhodou zrovna Belgičan - někdejší premiér Herman Van Rompuy.

S řešením, jak se potýkat s politickými turbulencemi během předsednictví, tak možná Belgičané od Čechů moc rad potřebovat nebudou. V jednom by ale Češi a také Slováci mohli být Vlámům a Valonům inspirací. Také žili v jednom státě, také měli problémy, ale podařilo se je vyřešit - stát se rozdělil a nyní Praha a Bratislava neustále hovoří o tom, že spolu mají nadstandardní, či dokonce výjimečné vztahy.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...