26. února 2018 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropa hlásí silné mrazy a další mrtvé. V Rakousku naměřili minus 30 stupňů Celsia

Pozor, sněží. Dopravní varování u skotského Killiecrankie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozor, sněží. Dopravní varování u skotského Killiecrankie. | foto: Reuters

PRAHA Nejméně devět lidí přišlo od pátku o život v důsledku vydatného sněžení a vpádu třeskutých mrazů do Evropy. Osm obětí v pondělí oznámily polské úřady, jeden člověk zemřel ve Francii. V některých státech napříč kontinentem sníh způsobil problémy v dopravě, včetně letecké.

V Polsku si zima od listopadu vyžádala už 48 lidských životů. Tragickou bilanci s desítkami mrtvými má tato země každý rok. Vládní bezpečnostní centrum o víkendu vydalo varování před silnými mrazy, které už v neděli na některých místech klesly pod minus 20 stupňů. Podle meteorologů velmi chladné počasí nepoleví minimálně následující dva dny.

Nejchladnější noc? Až minus 30 stupňů Celsia

Nejchladnější noc této zimy panovala na pondělí v Německu a v Rakousku. Na nejvyšší německé hoře Zugspitze klesla teplota k minus 27 stupňům Celsia, zatímco měřicí stanice na rakouském alpském vrcholku Sonnblick naměřila dokonce 30,6 stupně pod nulou. Na mnoha místech Německa způsobily mrazy a vydatné sněžení problémy v dopravě, letiště v Brémách od neděle zrušilo desítku spojů. Rakouské ministerstvo vnitra informovalo, že vzhledem k mrazu nebude policie důsledně vymáhat zákaz zahalování obličeje na veřejnosti.

Tuhá zima nadále panuje v Rusku. Moskevské úřady kvůli silným mrazům v metropolitní oblasti vyhlásily zvýšené ohrožení obyvatelstva. V noci na pondělí se rtuť teploměrů na moskevských předměstích přiblížila k minus 30 stupňům, v centru Moskvy naměřili 19 stupňů pod nulou. Nízké teploty se pohybují zhruba deset stupňů pod únorovým průměrem, i když rekordních hodnot nedosahují. Absolutní minimum pro dnešní den činilo v roce 1929 v Moskevské oblasti minus 34,3 stupně.

Mráz v pondělí sevřel také Británii a Francii, britští meteorologové navíc varovali před přívaly sněhu. V Londýně začalo sněžit ráno a hlášena jsou zpoždění vlaků. Úřady upozornily lidi dojíždějící do britské metropole z jihovýchodu, aby se pokusili dostat zpět domů do 19:00 SEČ, než kvůli sněžení vypukne dopravní chaos. Ve Francii platí výstraha před mrazem pro 33 departementů, v neděli umrznul jeden bezdomovec.

Zima trápí také Itálii. V Římě v noci na pondělí hustě sněžilo a město se tak poprvé po šesti letech probudilo do bílého rána. Úřady musely do metropole povolat armádu, která pomáhá s odklízením sněhu. Školy zůstaly zavřené a v římské provincii byl vyhlášen zákaz jízdy pro nákladní automobily. Kvůli sněhu byl omezen i provoz na římských letištích Fiumicino a Ciampino, problémy má rovněž vlaková doprava.

Kvůli silné sněhové pokrývce zůstala v pondělí návštěvníkům Říma nepřístupná řada památek, včetně Kolosea či Palatina. Mnozí lidé se kvůli zasněženým silnicím nemohli dostat na pracoviště. V Turíně bylo v neděli kvůli hustému sněžení odloženo utkání nejvyšší italské fotbalové soutěže Serie A mezi Juventusem a Atalantou.

Přívaly sněhu způsobily dopravní komplikace i v Bulharsku. Vysoké závěje odřízly od okolního světa řadu vesnic a leckde byly přerušeny dodávky elektrického proudu. Fotbalový svaz kvůli nezpůsobilým hřištím o víkendu zrušil kompletní kolo nejvyšší soutěže.

ČTK