Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fiala europoslancům: Jádro a svobodný energetický mix jsou nezbytnost

Svět

  10:18aktualizováno  12:27
Jaderná energie je pro některé státy jediným nástrojem, jak dosáhnout cílů v boji proti klimatickým změnám, připomněl ve středu poslancům Evropského parlamentu premiér Petr Fiala před hlasováním o podpoře jádra. Na cestě k osvobození od závislosti na dodávkách energie z Ruska a k využívání obnovitelných zdrojů nelze podle Fialy měřit všem státům EU jednotným metrem.

Fiala na plénu Evropského parlamentu mluvil o prioritách českého předsednictví, kterými jsou zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost či zvládnutí ekonomických dopadů krize.

„Těžko hledat v době ruské invaze na Ukrajinu vhodnější zemi pro předsednictví Evropské unie, než je Česko,“ prohlásila po Fialově projevu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a připomněla odpor obyvatel tehdejšího Československa proti sovětské invazi v roce 1968.

Přítomné europoslance přivítal Fiala v angličtině a poté svůj projev pronesl v českém jazyce. Premiér zmínil motto českého předsednictví „Evropa jako úkol“ a prohlásil, že EU má mnoho úkolů, které musí řešit, včetně inflace, nedostupnosti energií či potravinové krize.

Europoslanci vyjádřili od českého předsednictví velká očekávání. „Občané po nás chtějí konkrétní kroky,“ reagoval na Fialu italský poslanec Marco Zanni.

Fiala „lobboval“ za jádro

Právě v souvislosti s energetickými tématy Fiala apeloval na europoslance, aby nebyli proti zařazení jádra a plynu jako přechodných zdrojů na seznam zelených investic. Návrh označil za složitě dojednaný křehký kompromis.

„Jaderná energie a plyn z bezpečných zemí jsou pro řadu členských zemí jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout. Každá země má právo si zvolit takový energetický mix, jaký mu jeho zeměpisné podmínky umožňují,“ vysvětlil Fiala.

Část europoslanců chtěla zamezit zařazení jádra a zemního plynu jako přechodné zdroje na seznam zelených investic, což má motivovat investory k důvěře v oba energetické zdroje jako dočasné náhrady za ropu nebo uhlí. Námitka nakonec nebyla schválena.

„Nesmíme čekat na krizi, musíme být připraveni,“ vyzval předseda evropských lidovců Manfred Weber českého premiéra, aby svolal mimořádnou schůzi k tématu energetické bezpečnosti. Je zde podle něj důležitá solidarita.

Ve svém projevu Fiala také vzpomenul na svou cestu do válečného Kyjeva, evropské hodnoty i Václava Havla. „Naše hodnoty nejsou samozřejmé a je potřeba je denně hájit,“ připomněl se vzpomínkou na svou návštěvu Ukrajiny. Europoslanci Fialovi při jeho projevu několikrát tleskali.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat