Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Europarlament chce odebrat imunitu dvěma poslancům, figurují v kauze Qatargate

Vlajky Evropské unie před sídlem Evropské centrální banky (ECB) ve Frankfurtu nad Mohanem (26. dubna 2018) foto: Reuters

Evropský parlament (EP) zahájil „urgentní procedury“ s cílem zbavit imunity dvojici poslanců, oznámila v pondělí předsedkyně EP Roberta Metsolaová. Rozhodnutí údajně souvisí s vyšetřováním zahraničního vlivu na rozhodování instituce. Podle Metsolaové podnikl EP tyto kroky na žádost belgických úřadů, které se zabývají korupčním skandálem Qatargate.
  20:23

Agentura Reuters a další média s odvoláním na své zdroje informují, že dotyčnými poslanci jsou Belgičan Marc Tarabella a Ital Andrea Cozzolino. Jejich někdejší řecká kolegyně ze sociálnědemokratické frakce EP Eva Kailiová je jednou z hlavních tváří skandálu a od 11. prosince je ve vazbě. Společně s dalšími třemi lidmi čelí podezření, že výměnou za statisíce eur sloužili zájmům Kataru a pravděpodobně také Maroka.

Tarabella a Cozzolino zatím zadrženi nebyli, do skandálu jsou však oba zapleteni od začátku a oba už byli také vyloučeni z druhé nejsilnější frakce EP. Belgická policie při prvotní velké razii prohledala i Tarabellovo bydliště, zatímco jeden ze čtveřice obviněných Francesco Giorgi byl Cozzolinovým asistentem. Podle zákulisních informací před vyšetřovateli vyjádřil podezření, že Cozzolino i Tarabella dostali katarské peníze.

Parlament v pondělí v prohlášení oznámil přijetí „prvních procedurálních kroků“ směřujících k odebrání poslanecké imunity. Metsolaová údajně o věci bude informovat při plenárním zasedání 16. ledna a „požádala všechny složky a výbory, aby této proceduře daly prioritu s cílem jejího ukončení k 13. únoru“.

Europarlament chce posílit evidenci schůzek

„Od samého začátku dělal Evropský parlament všechno, co mohl, aby napomohl vyšetřování, a nadále budeme pracovat na tom, aby zde nebyla žádná beztrestnost,“ uvedla Metsolaová. Ta ve světle skandálu minulý měsíc oznámila sadu plánovaných opatření včetně posílení evidence schůzek mezi europoslanci a zahraničními představiteli.

Tarabella dříve médiím sdělil, že nemá co skrývat a všechny otázky vyšetřovatelů zodpoví. Jeho právník Maxim Toller dnes podle Reuters dodal, že jeho klient nemá s odebráním poslanecké imunity problém. Cozzolina údajně nebylo možné ihned kontaktovat.

U Kailiové se otázkou odebrání imunity parlament nezabýval, což nasvědčuje uplatnění výjimky, podle které se imunita netýká případu, kdy je podezřelý přistižen přímo při činu. Belgické úřady uvedly, že u Kailiové a dalších podezřelých našly přes milion eur (24 milionů korun) v hotovosti.

Autoři: ,