7. prosince 2009 12:57, aktualizováno  13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropský socialista: SSSR padl. Ale to neznamená vítězství kapitalismu

Předseda europarlamentu Martin Schulz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda europarlamentu Martin Schulz. | foto: Reuters

PRAHA Předseda socialistické frakce v Evropském parlamentu Martin Schulz na sjezdu Strany evropských socialistů (PES) v Praze ostře zkritizoval kapitalismus. Když padl někdejší Sovětský svaz, neznamená to podle něho, že kapitalismus zvítězil. Když necháme kapitalismus rozhodovat nadále, budou miliony obětí, řekl Schulz. Volal po regulaci spekulativní ekonomiky. Schulzův projev vyvolal ovace delegátů vestoje.

Socialisté jsou jedinou stranou, která má členy ve všech evropských zemích, podotkl Němec Schulz. "Socialismus je přítomen v každé zemi Evropské unie. Je to signál, který hovoří za vše," zdůraznil a pozastavil se stejně jako další řečníci sjezdu nad tím, proč ve volbách socialisté propadli.

Lidé podle Schulze nešli doprava, nebo k extrémní levici. "Lehli si doma na pohovku," řekl. Socialisté musejí voliče získat zpět například tím, že budou plnit sliby, dodal.

Hospodářkou krizi podle něho způsobily finanční spekulace. "Omezit spekulace, zrušit daňové ráje. To je to, co musíme říkat jako evropští socialisté," uvedl. Poukázal na to, že "nekontrolované bezbřehé spekulace nadále pokračují". "Agresivní spekulace nesmějí pokračovat, je potřeba jim udělat přítrž," prohlásil Schulz. Vyslovil se také pro nadnárodní právo na stávku.

Socialisté by podle Schulze neměli lákat voliče na nereálné sliby. Jejich politika ale obyvatelům prý zajistí stabilní práci s osmihodinovou pracovní dobou a za přiměřenou mzdu. "Přesně to lidé od nás očekávají. Jsou to jasná poselství evropských socialistů," řekl Schulz. Od socialistů se údajně také čeká to, že zajistí výchovu a vzdělání. "Nesmí být jediný mladý člověk, který zůstane stranou," dodal.

Socialisté podle Schulze musejí bojovat proti změnám klimatu a být solidární s nejchudšími zeměmi.

Evropské socialisty dál povede Rassmussen

Rasmussen znovu zvolen předsedou evropských socialistů.

Stranu evropských socialistů (PES) povede i nadále její dosavadní šéf Poul Nyrup Rasmussen. Bývalého dánského premiéra na pražském kongresu evropských socialistů zvolila drtivá většina delegátů. Získal 327 hlasů, proti bylo šest. Rasmussen byl jediným kandidátem volby.

Socialisté podle Rasmussena nyní musí voliče získat zpět tím, že jako východisko z krize nabídnou novou vizi Evropy. Její součástí by podle něj měla být odvážná finanční reforma, záruka vzdělání a zaměstnání pro každého, trvale udržitelný rozvoj a boj proti klimatickým změnám.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!