Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Bod zlomu, nebo ochránce dogmat? Tisk odhaduje papeže

Svět

  8:33aktualizováno  11:13
PAŘÍŽ/LONDÝN - S očekáváním nového vývoje římskokatolické církve evropský tisk spojuje osobu papeže Františka. Komentátoři si kladou otázku, zda papež povede církev k větší otevřenosti, či se stane "rigidním ochráncem starých dogmat". Londýnský tisk upozorňuje na protibritské stanovisko, které údajně kardinál Jorge Bergoglio zaujímá v otázce Falklandských ostrovů.

Indický umělec zhotovil podobiznu nového papeže Františka I. z písku.. foto: ČTK

"Povede tento stařec svou církev a její stoupence k větší otevřenosti vůči ženám a lidem s odlišnou sexuální orientací, nebo zůstane jako jeho předchůdci rigidním ochráncem starých dogmat?" ptá se v komentáři levicový francouzský list Libération. Katolický La Croix naproti tomu připomíná "tíži následnictví", kterou pro Františka může být zvlášť obtížné nést v situaci, kdy "emeritní papež" Benedikt XVI. neodešel z Vatikánu.

ČTĚTE VÍCE:

Le Parisien se v komentáři ptá, zda volbou Františka chtěli kardinálové změnit tón a představit tvář církve jako organizace méně dogmatické, humánnější a charismatičtější. "Je to skutečně bod obratu? Znalci to tvrdí. Na takový závěr je ale přece jen moc brzy," píše list.

V Británii bude papež vždy vítán

Britský tisk "prvního papeže z Nového světa" uvítal, navzdory poznámkám o jeho protibritském postoji ke sporu Argentiny se Spojeným královstvím o Falklandské ostrovy.

Překvapivý lídr

V osobě Argentince Jorgeho Bergoglia si římskokatolická církev našla překvapivého lídra. Podle agentury AP jde o průkopnického papeže z Argentiny, který je spíše starým farářem než mladým manažerem, který by vzkřísil krizí zasaženou církev a víru.

Hledání nového papeže bylo od začátku až do konce nejméně předvídatelné za posledních nejméně šest století. Bergoglio je prvním papežem z amerického kontinentu, prvním jezuitou v čele církve a prvním se jménem František. AP v této souvislosti poznamenala, že církev měla neevropského papeže naposledy v osmém století.

"Doufáme, že jeho kázání schvalující argentinské stanovisko se nebude opakovat," napsal v úvodníku The Sun. Kardinál Bergoglio podle listu v roce 2011 prohlásil, že "Falklandy jsou naše, je to naše země. Važme si těch, kdo tam položili své životy. Falklandy patří Argentině". Nový papež bude ovšem podle listu "v Británii vždy vítán".

Podle deníku The Times má papež "mimořádnou příležitost obnovit morální autoritu církve". Jeho konzervatismus nutně neznamená, že se nemůže pustit do reforem pošramocené církve, soudí list.

Podobného názoru je list The Daily Telegraph, který poukazuje na papežovu skromnost a na jeho milosrdenství. "Doufejme, že papež František dokáže oživit křesťanského ducha nejen na zelených pastvinách Nového světa, ale i v Evropě," napsal list.

Podle deníku Guardian je třeba zvolení nového papeže chápat jako "uznání faktu, že je nezbytné zahájit nový dialog s důrazem na sociální spravedlnost".

Papež poprvé na veřejnosti

Nově zvolený papež František se soukromě pomodlil v římské bazilice Panny Marie Sněžné.

Papež, fanoušek klubu San Lorenzo

Zvolení argentinského kardinála Jorgeho Bergoglia zvlášť uvítal v Buenos Aires fotbalový klub San Lorenzo, jehož je nový papež František velkým obdivovatelem. Informovala o tom agentura AFP, podle které je Bergoglio registrovaným členem sdružení fanoušků tohoto prvoligového klubu. Na webu lze vidět členskou kartu nového papeže a fotografii, na které Bergoglio v kardinálském hábitu drží vlajku klubu. Fanouškem klubu se Bergoglio stal už v dětství, kdy sledoval výkony svého otce. Ten za San Lorenzo hrál.

Modlitba v Pavlově kapli trvala asi půl hodiny a papež na místo dorazil v neokázalém vozidle bez vatikánské poznávací značky. Podle agentury AFP tím zřejmě potvrdil novou image, jež bude hlavu římskokatolické církve provázet.

František ve středu večer po svém zvolení a po pozdravení poutníků na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu odjel spolu s ostatními autobusem do vatikánského penzionu Dům svaté Marty. V něm účastníci konkláve v izolaci spali i předchozí noc.

Nový papež tak ignoroval luxusní limuzínu, která na něj čekala. Svou skromnost František ukázal i poté, co si oblékl papežské roucho. Odmítl připravený trůn a přijímal gratulace přímo uprostřed davu kardinálů. Potvrdil také, že jméno si zvolil na počest Františka z Assisi, který se vzdal pozemských statků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!